YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 şehit polise kütüphane
8 şehit polise kütüphane
02 Ocak 2013 17:52
Bingöl’de geçen yıl eylül ayında görev dönüşü pusuya düşürülerek teröristlerce şehit edilen 8 polis memuru için 8 kütüphane oluşturuldu.

Bingöl Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 16 Eylül 2012 tarihinde Karlıova Hacılar Köyü mevkiinde PKK terör örgütü elamanlarının hain saldırısı sonucu şehit edilen 8 polisin isimlerini yaşatmak amacıyla 2’si merkezde, 6’sı ilçelerde olmak üzere 8 ayrı okula kütüphane yaptırıldı. İl merkezinde bulunan 2 ayrı okuldaki kütüphanenin açılışı Vali M.Hakan Güvençer, İl Emniyet Müdürü Ercan Taşkekin ve İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı’nın katılımı ile gerçekleştirildi.
 
Merkez Yenimahalle ve Mirzan Mahalleri’nde bulunan Murat ve Yavuz Selim İlk ve Orta Okulları’ndaki kütüphane açılışını yapan Vali Güvençer, 2012 yılındaki tatlılıklarla beraber yürekleri derinden burkan bazı olayların da yaşandığını belirtti. Güvençer “Geride bıraktığımız yılın unutulamayacakları arasında hain saldırılar sonucunda verdiğimiz şehitlerimiz oldu. Emniyet teşkilatımızın verdiğimiz şehitlerimizin hatıralarını yaşatmak üzere onların her biri adına okullarımızda birer kütüphane açma projeleri oldu. İki kütüphanemizi merkeze bağlı 6 kütüphanemizi de ilçelerimizde açmış bulunuyoruz. Bu vesile ile tekrar şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek bu son derece anlamlı proje için emniyet teşkilatımızı yürükten kutluyorum” ifadelerini kullandı.
 
İl Emniyet Müdürü Ercan Taşkekin ise, şehit olan şehit polis memurlarının mukaddes hatırlarını yaşatmak, bir yandan da Bingöl’deki gençlerin gelişmesine katkıda bulunmak vesilesi ile “Polis Abi Kütüphanesi” projesini gerçekleştirdiklerini  belirterek; “Şehit olan kardeşlerimizin mukaddes hatırlarını yaşatmak için yaptığımız bu proje 144 bin TL bütçeli bir projedir. Sekiz ayrı ilköğretim okulumuza kütüphane yaptırdık. Kitaplık, sandalye, masa ve benzeri materyallerin yanı sıra yaklaşık 5 bine yakın kitap hediye ettik. Bununla birlikte gençlerimize okuma alışkanlığı kazandırabilmeyi hedefliyoruz.  Umarız bu güzel coğrafyadaki gençlerimizin en iyi şekilde yetişmesi için bir nebzede olsa bu proje ile katkı sağlamış oluruz” açıklamasında bulundu.
 
Okullarına yaptırılan kütüphaneden dolayı teşekkür ettiğini belirten Murat Ortaokulu öğrencilerinden Fuat Atılgan ise, şehit edilen 8 polisten birinin isminin kütüphanelerine verilmesinden onur duyduklarını ifade ederek, “Şehitlerimizi unutmayan valimiz ve emniyet müdürümüze teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Ayrıca, tören yapılan okullardaki en çok kitap okuyan 3 öğrenciye de bilgisayar, bisiklet ve kalem hediye edildi.
 
Olayın geçmişi
 
Karlıova İlçesi’nden şehir merkezine görev dönüşünde bulunan 3 araçlık polis konvoyuna 16 Eylül 2012 tarihinde teröristlerce roket ve mayınlı saldırı gerçekleştirilmiş, bu olayda Osman Küçükdilan, Ümit Yıldırım, Şehmus Karakut, Samet kırcalı, Cuma Mercimek, Murat Toprak, Fatih Celayir ve Gökhan Kuzu adlı 8 polis memuru şehit edilmişti.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler