YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
78'liler Derneğini'nin 1982 yılında Mamak Cezaevi'
78'liler Derneğini'nin 1982 yılında Mamak Cezaevi'
16 Şubat 2008 13:56
78'liler Derneğini'nin 1982 yılında Mamak Cezaevi'

78'liler Derneğini'nin 1982 yılında Mamak Cezaevi'nde kalan kadın mahkumlara ait mektuplarıdan oluşan "Sahibini arayan mektuplar" projesi Mersin'de sergilenecek. Mersin 78'liler Derneği Başkanı Osman Koçak, serginin 12 Eylül rejiminde yaşanan dramı gözler önüne serdiğinibelerterek "Bu sergimizde insanlar belki de kendi mektuplarını ya da kendilerine atılan mektupları görebilecekler" dedi.
 

Mamamk Cezaevi'nde kalan 40 kadın mahkum tarafından yazılan ve ailelerine gönderilmeyen mektuplar, o dönem cezaevinde görev yapan bir görevlinin Ankara 78'liler Derneği'nde sergilenen mektupların büyük bir bölümünün sahiplerinin ortaya çıkmadığına dikkat çeken Koçak, "Bu sergimizde insanlar belki de kendi mektuplarını ya da kendilerini anlatan mektupları görebilecekler" diye konuştu.

 

Koçak, 12 Eylül'ün toplumsal yaşamda yarattığı tahribatın anlatılması için genellikle rakamların kullanıldığını ifade ederek "Bu sergi, en insani ihtiyaç ve duygularla yazılan mektupları bile engelleyen 12 Eylül rejiminin barbarlığını göstermesi açısından önemli. Bunun yanı sıra bugüne kadar hep rakamlarla özetlenen 12 Eylül dramlarının insani yönlerini anlatması açısından da önem taşıyor" dedi.Cumhuriyet

 

İlgili haber için TIKLAYIN

 
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler