YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
76'lık çiftçi, 65 yılda 3 bin 800 plak biriktirdi
76'lık çiftçi, 65 yılda 3 bin 800 plak biriktirdi
06 Ocak 2015 10:18
Bitlis’in Ahlat ilçesine bağlı Ovakışla beldesinde ikamet eden 76 yaşındaki Tahir Anık, 65 yılda biriktirmiş olduğu 3 bin 800 adet plakın ilçedeki tarihi eserler gibi herhangi bir yerde sürekli sergilenerek gelecek kuşaklara aktarılmasını istiyor.

65 yılda 3 bin 800 adet plak biriktiren Tahir Anık’ın koleksiyonunda Türkçe ve Kürtçe plaklardan tutun da İngilizce ve Hintçe taş plaklar dahi yer alıyor. Çiftçilikle uğraşan Tahir Anık, maddi imkânlarının elverişli olmamasına rağmen gözünden bile sakındığı taş plak koleksiyonuna servet ödendiği ve satmaya kıyamadığını belirtti.

En büyük hayalinin çok sevdiği Ahlat’a güzel bir eser bırakmak olduğunu söyleyen Anık, birçok yerden teklif gelmesine rağmen plakları satmadığını kaydetti. Anık, birçok ünlü sanatçının da koleksiyonunda plaklarının olduğuna değinerek, “1947 yılında babam vefat etti. Babamdan kalan gramofonu zamanla çok sevdim.

Bununla birlikte plak biriktirmeye başladım. 1950 yılına gelince bu işe oldukça meraklı oldum. Babamdan kalan gramofonu kaybetmemek için elimden geldikçe plak almaya başladım. Sigara, içki ve benzeri fuzuli masrafım olmadığı için bunların yerine hep plak aldım. Almış olduğum plakları gün geçtikçe biriktirdim.

En sonunda bu plaklardan bir koleksiyon yapmaya karar verdim. 1950’li yıllarda taş plaklar vardı. Daha sonra 1964 yılının ardından 45 ve 33’lük plaklar çıkmaya başladı. Bunlardan da biriktirmeye başladım. Zamanla her sanatçının adını bir deftere yazdım. Sanatçıları çok sevdiğim için yapmış olduğum büyük deftere fotoğraflarını da yapıştırdım.

Daha önce 41 yıl Aydın’da kaldım. Gittiğim her yerde plak almaya başladım. 1974 yılından sonra koleksiyon defteri yaptım. Bu deftere sanatçıların isimlerini ve şarkılarını numaralandırarak kayıt altına aldım. Toplamda 3 bin 700 plakım vardı.

Bu son yılda 100 tane daha plak buldum. Bununla birlikte koleksiyonumda 3 bin 800 tane plak oldu. Elimden geldiğince biriktirmeye devam edeceğim. Şu anda taş plakların yanı sıra evimde 2 tane gramofon var. 3 tane de kasetçalarlı plak makinesi var. Müzik dinlediğim zaman çok rahatlıyorum. Zaten bunun dışında bahçe ve çiçeklerle uğraşıyorum.

‘Bu plakları ne yapacaksın’ diyenler de oluyor. Ahlat’ta çok sayıda tarihi eser var. Benimde isteğim, biriktirmiş olduğum plaklarımın tarihi eser gibi sürekli bir yerde sergilenmesidir. Bunun dışında birçok yerden plaklar için teklif geliyor. Fakat ben bu plaklarımın Ahlat’ta kalmasını istiyorum. Bunun için elimden gelen tüm gayreti göstereceğim.

Yetkililerin bu işe el atmasını istiyorum. Güzel Ahlat’ımıza güzel bir eser de ben bırakmak istiyorum. En büyük hayalim budur. Koleksiyonumdaki plaklar ile gramofonları toz, soğuk, nem ve güneşe karşı korumak gerekiyor. Bunları yaparsak, bakımında herhangi bir zorluk yoktur. Bazen çok kirlenirse pamukla temizliyorum” dedi.

Maddi durumundan dolayı sigorta borcunu dahi ödeyemediğini ifade eden 76 yaşındaki Tahir Anık, çalışacak durumda olmadığını, buna rağmen koleksiyonuna önerilen servet değerindeki paraya rağmen taş plak koleksiyonunu satmaya kıyamadığını da sözlerine ekledi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler