YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
750 bin kişi sırada bekliyor
750 bin kişi sırada bekliyor
11 Ocak 2010 16:01
"Önce müracaat edenlerin gitme şansı daha yüksek"

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, hacca gitmek için 750 bin kişinin sırada beklediğini belirterek, ''Vatandaşlarımıza en büyük tavsiyemiz bir defa hacca gidenler ikincide ısrar etmemelidir. Umreye gitmelerini tavsiye ediyoruz.'' dedi.

Hac ve Umre Turizm Fuarı için İstanbul'da bulunan Fikret Karaman, domuz gribi salgınına rağmen geçen yılkı 100 bin civarında vatandaşın haccı başarıyla tamamladığını söyledi. Karaman, bu yıl özellikle hacı adaylarının kutsal topraklara gitmeden önce bilgilendirilmesi seminerleri ile yazılı ve görsel yayınlara ağırlık vereceklerini ifade etti. 2010 yılı umre ve hac hazırlıklarına başladıklarını anlatan karaman, ''Şubat ayının sonuna doğru umre sezonu açılacak. Bahar döneminde de 2010 yılı hac kayıtları başlayacak.'' diye konuştu.

"HAC İÇİN KOTA 23 YIL ÖNCE BAŞLADI''

Hac kotasına da değinen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Karaman, kota sınırlamasının yaklaşık 23 yıl önce İslam ülkeleri dışişleri bakanlarının Ürdün'de yaptığı toplantı sonrası başlatıldığına işaret etti.
 Karaman, "Her ülkenin nüfusunun ancak binde biri hacca gidebilmektedir. Bu çerçevede ülkemizde nüfusun 70 milyon olduğunu düşündüğümüzde her yıl 70 bin civarında vatandaşımız hacca gidebilmektedir. Ülkemizde şu anda hacca gitmek isteyen 750 bin civarında vatandaşımız vardır. 2010 yılı kayıtlarını aldığımız zaman bu sayının biraz daha yükseleceğini tahmin ediyorum.'' görüşünü belirtti.

Fikret Karaman, Diyanet İşleri Başkanlığı, Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu olarak aldıkları tedbirler çerçevesinde genelde ikinci kez hacca gitmeyi uygun görmediklerine dikkat çekti. Karaman, "Vatandaşlarımıza en büyük tavsiyemiz bir defa hacca gidenler ikincide ısrar etmemelidir. Umreye gitmelerini tavsiye ediyoruz.'' dedi.

"İLK MÜRACAAT EDENLERİN HACCA GİTME ŞANSI YÜKSEK"

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, hacca gideceklerin belinlenmesi için kura sistemine önem verdiklerini söyledi. Karaman, ''Kurada en erken kayıt olup da sırada halen bekleyenlerin katsayısını daha yüksek veriyoruz. Ve böylece ilk kaydolanlar daha çok şanslı, son kaydolanlara da az da olsa bir şans tanımaktayız. Kura ile her yıl 100 bin vatandaşımızı hacca götürmeyi gayret edeceğiz. Şu anda kura sisteminin dışında bir çözüm bulmak oldukça zor görünüyor.'' şeklinde konuştu.

Türk makamların Suudi yetkililerle yaptığı görüşmelerle yurtiçindeki vatandaşlar için 25 bin, Avrupa'dakiler içinde 10 bin ilave kontenjan alındığına işaret eden Karaman, bunların ne zaman kullandırılacağının henüz belli olmadığını, hazırlıkları 70 bin hacı adayına göre yapacaklarını sözlerine ekledi.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler