YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
700 yıllık gelenek sürüyor
700 yıllık gelenek sürüyor
25 Ekim 2013 12:17
Bursa'nın Büyükorhan İlçesi'nde kadınlar, evlerinin ihtiyacı olan ekmekleri, mahallelerde kurulan fırınlarda imece usulüyle pişiriyorlar.

 

700 yıllık geçmişiyle bir yörük ilçesi olan Büyükorhan'da devam eden ekmek pişirme geleneğinin yanı sıra bölgeye özel 'paça' adı verilen ve yine mahalede kurulan fırınlarda pişirilen yemek ise dikkat çekiyor.

Bursa'ya 90 kilometre uzaklıkta bulunan ve 3 bin kişinin yaşadığı Büyükorhan İlçesi'ndeki kadınlar ekmeklerini, mahallelerinde bulunan fırınlarda pişiriyorlar. 4 mahallesi olan ilçede bulunan 30 fırında, ilçe kadınları ekmeklerini ve geleneksel yemeklerini imece usulu pişiriyorlar.

Büyükorhan'lı kadınlar, Her ay gelip burada hamurumuzu açtıktan sonra ekmeklerimizi pişiriyoruz. Mecbur kalmadıkça marketten hazır ekmek almıyoruz. Unumuzu alıp ekmeklerimizi kendimiz yaptığımız için, ekmeklerimiz tamamen doğal oluyor. İçimizde hiç kuşku kalmadan ekmeklerimizi çocuklarımızla ve eşimizle birlikte yiyoruz.

Sadece ekmeklerimizi değil, paça adını verdiğimiz yemeğimizi de bu fırınlarda pişiriyoruz dediler.

Paça adını verdikleri yemek ile ilgili de bilgiler veren kadınlar, Özellikle Kurban Bayramı'nda kurban edilen küçükbaş hayvanların ayaklarını fırında yaktığımız ateşte közlüyoruz. Daha sonra onları ipe dizerek kurutuyoruz. Kışında bu paçaları pişirerek, afiyetle yiyoruz. Kış mevsimi başlamadan mutlaka ekmeklerimizi, paçamızı ve salçamızı fırınlarda hazırlıyoruz. Kışında yiyeceksiz kalmıyoruz diye konuştular.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler