YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
7 milyona yakın çağrı aldı
7 milyona yakın çağrı aldı
05 Ocak 2013 11:36
SGK'nın ALO 170 hattına bugüne kadar yaklaşık 7 milyon çağrı geldi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170, 15 Kasım 2010'da Karaman'da, hizmet vermeye başladı. ALO 170'in ikinci merkezi ise 15 Ekim 2012'de Şanlıurfa'da hizmete girdi. 
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK ve İŞKUR hizmetlerine ilişkin çağrıların tek bir merkezden yanıtlanmasını sağlayan ALO 170'e vatandaşlar, 7 gün 24 saat ulaşabiliyor. Merkez, çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanında soru, öneri, eleştiri, ihbar, şikayet, başvuru ve taleplerin etkin ve hızlı bir biçimde çözüme kavuşturulmasını amaçlıyor.
 
Hizmete girdiğinde 50 kişinin istihdam edildiği iletişim merkezi, bugün 200'ü Şanlıurfa'da, 100'ü Karaman'da olmak üzere toplam 300 kişi ile hizmet veriyor. Çalışanlarının yüzde 50'si engelli bireylerden oluşan merkezlerin binaları, engelli çalışanların tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, ''engelli dostu bina'' olarak inşa edildi.
 
Merkezde çalışanlara işe başlamadan önce toplam 63 bin 736 saat eğitim verilerek, mevzuat bilgisi ve iletişim becerileri konusunda gelişimleri sağlandı.
 
Etkin ve hızlı çözüm sağlamayı, kesintisiz hizmet vermeyi, vatandaşın tek çözüm noktası olmayı, engelli istihdamı sağlamayı, hizmeti vatandaşın ayağına götürmeyi ve uzun vatandaş kuyruklarının önüne geçmeyi amaçlayan ALO 170, Bakanlık, SGK ve İŞKUR mevzuatıyla ilgili 300'ün üzerindeki konu başlığında hizmet veriyor.
 
 
ALO 170'in telefonları günde 15 bin kez çalıyor
 
 
ALO 170'e, günde ortalama 15 bin çağrı geliyor. ALO 170'e bugüne kadar, vatandaşlardan yaklaşık 7 milyon çağrı geldi. Çağrıların yaklaşık yüzde 87'si ilk görüşmede çözümlendi. Daha detaylı araştırma gerektiren başvurular için sistem üzerinden başvuru oluşturularak, yaklaşık bin 700 kurum çalışanından online destek alındı ve bu başvurular 3 iş günü içinde çözüme kavuşturuldu. 
 
Şanlıurfa'daki çağrı merkezinin de devreye girmesiyle çağrı cevaplama hızı 6 saniyeden 2 saniyeye kadar düştü. Gelen çağrıların karşılanma oranı ise yüzde 90'dan yüzde 98'e ulaştı. 
 
 
50 bin kişinin tescilsiz çalıştığı tespit edildi
 
 
ALO 170'e bugüne kadar kayıtdışı istihdamla ilgili 499 bin 840 ihbar ve şikayet geldi. Şikayetler göz önüne alınarak yapılan incelemeler sonucunda yaklaşık 50 bin kişinin kayıtdışı çalıştığı ve 5 bin işyerinin tescilsiz olduğu tespit edildi. 
 
ALO 170, özürlü ve yaşlı aylığı, çalışan hizmet dökümü, rapor parası, emekli maaş kesintileri, işsizlik ödeneği başvuruları, emeklilik işlemleri, yeşil kartlıların genel sağlık sigortası kapsamına alınması, çalışanların ücret alacakları ve yabancı çalışma izinleri gibi konularda vatandaşlara hizmet veriyor. İletişim merkezinde kayıt dışı istihdam, anlaşmalı boşanma, işverenin eksik prim yatırması gibi konularda da ihbar ve şikayetler alınıyor. 
 
 
AA
Etiketler: ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler