YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
65 yaşında konuşmayı yeniden öğrendi
65 yaşında konuşmayı yeniden öğrendi
16 Mayıs 2013 14:02
Şişli’de bir iş merkezinin otoparkında yüksekten düşerek beyin travması geçiren ve konuşma yetisini kaybeden 65 yaşındaki Mehmet Özbudak, ‘‘konuşma terapisi’’ ile yeniden konuşmaya başladı.

 

Yeminli Mali Müşavir olan Mehmet Özbudak, geçtiğimiz yıl nisan ayında Şişli’de bulunan bir iş merkezinin otoparkına bıraktığı aracını almak isterken bulunduğu kattan bir kat aşağıya düşerek beyin travması geçirdi.

55 günü yoğun bakımda olmak üzere 7 ay hastanede kalan Özbudak’ın, konuşma, yürüme, yemek yeme başta olmak üzere pek çok fonksiyonu bozuldu. Midesine takılan peg ile beslenen ve yutma yetisi olmayan Özbudak konuşma yetisini de kaybetti.

Özbudak fizik tedavi için Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirildi. Burada fizik tedavi ile birlikte, konuşma terapisi gören Mehmet Özbudak yeniden konuşmaya ve ağızdan beslenmeye başladı.

Nörolojik Konuşma Bozuklukları Uzmanı Çiğdem Gülerman, Mehmet Özbudak ile 3 ay boyunca çalıştıklarını belirterek, “Mehmet Bey yaklaşık 5 ay önce bize müracaat etti. Kendisiyle 3 aylık düzgün ve devamlı bir çalışma içerisinde olduk. 2 aydır da takipler şeklindeyiz. Çok büyük bir başarıydı. 3 ay içinde büyük değişikliklere adım attık” diye konuştu.

Mehmet Özbudak’ın kendilerine geldiğinde yüz mimiklerinin olmadığını anlatan Gülerman, “Yemek yiyemiyordu, ses çıkartamıyordu ve konuşma da yoktu. Önce mimiklerini kazandık. Solunum egzersizleri ile solunumunu düzene kopmaya çalıştık.

Daha sonra çeşitli yutma egzersizleri yaptık. Mehmet Bey önce ufak tefek bir şeyler yemeğe başladı. Daha sonra sıvıları da yutmaya başladı ve aylar sonra tekrar ağzına lezzetler girmeye başladı. Bizim için çok güzel gelişmelerdi bunlar. Daha sonra ses çalışmaları yaptık. Sesler çıkmaya başlayınca da yavaş yavaş kelimelere geçtik” dedi.

Mehmet Özbudak ise, “Burada gördüğüm tedavi sonrası tekrar yeme yutma ve konuşma yeteneğimi geri kazandım. İnşallah zaman geçtikçe daha iyi olacağım. Çalışmalara ara vermeden devam edeceğim. 3 ay önce yemek yiyemiyor ve konuşamıyordum. Bugün artık işimin başında bile durabiliyorum” şeklinde konuştu.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler