YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
63 yaşında Kur’an öğrendi, hayatı değişti
63 yaşında Kur’an öğrendi, hayatı değişti
22 Mayıs 2013 17:51
Adanalı Nazmiye Korkutan, 63 yaşında Kur'an-ı Kerim'i öğrenince hayatı değişti.

Çukurova Müftülüğü'ne bağlı Abdulbaki Fatma Siverekli Kız Kur'an Kursu'na giden Korkutan, ilerlemiş yaşına rağmen kısa sürede Kur'an okumayı öğrendi.

Gayretiyle sınıfın en iyileri arasına girmeyi başaran Nazmiye Korkutan, ayrıca Türkçe okuma yazmayı da kursta öğrendi. Kursa gelip gittikçe aile hayatında da birçok değişiklikler olan Korkutan, Kur'an'ı öğrendiği için bir hayırsever tarafından umreyle ödüllendirildi. Daha sonra alkol alan eşini ikna etmeyi başaran Nazmiye Korkutan, eşinin alkolü bırakmasını sağlayıp, namaza başlamasına vesile oldu.

"Kur'an öğrendim, hayata bakış açım değişti"

Kursta bir şeyler öğrendikçe ufkunun geliştiğini ve daha çok bilgi edinme çabası içine girdiğini belirten Nazmiye Korkutan, "Hayata bakış açım değişti. Peygamberlerimizin hayatları benim hayatıma ışık oldu. Bilgiler çoğaldıkça çoğalıyordu. Çok güzel şeyler öğreniyordum, kursta o kadar güzel etkinlikler yapıyorduk ki, bazen eve bile gitmek istemiyordum. Kursun bana verdiği en önemli şey insanlıktır. İnsanlığı öğretti. Şikâyet etmemeyi, başka insanların pencerelerinden hayata bakmayı öğretti.

Yaşadığımız ortamı güzelleştirmeyi, tebessüm etmenin insanlığa verdiği o tarifi, imkânsız mutluluğu öğretti. Kişiye gülümseyerek sadaka verdiğimizin bilinciyle rahat rahat uyumanın vermiş olduğu huzuru... Başkasının özgür düşüncesine, geleneklerine, yaşam tarzına müdahale etmemeyi öğretti, sabırlı olmayı öğretti. Bu imkânları bize veren büyüklerimize ayrıca teşekkür ediyorum." diyor.

Alkolü bıraktırdığı eşini namaza başlattı

Çocukken babası tarafından okula gönderilmediğini belirten Korkutan, "Mahallemizin Kur'an kursu öğreticisi vesilesiyle hem okuma yazmayı, hem de Kur'an'ı öğrendim.

Rabbime şükürler olsun, Allahın biz kullarına mesajlarını ilettiği dinimizin yüce kitabını geç de olsa öğrendim. Gençlerin, yüce kitabımızı öğrenmek için benim gibi yaşlanmayı beklememelerini tavsiye ediyorum.

Kur'an'ı ilk okuduğum zaman çok heyecanlanmıştım. Gece gündüz 'Allah'ım bana nasip et' diye yalvardım. Şimdi ise umreye gidiyorum. Ezberlediğim sureleri Rasulüllah (s.a.v)'e hediye edeceğim günü bekliyorum. Eşim de alkolü bıraktı. 5 vakit namaz kılmaya başladı. Pazartesi günü Allah izin verirse beraber umreye gideceğiz." şeklinde konuşuyor.

Nazmiye Hanım'ın eşi Ziya Korkutan ise uzun yıllar kullandığı alkolu bıraktığını ve namaza başladığını belirterek bunda eşinin büyük katkısının olduğunu söyledi.

Korkutan'ın her gün kursa erken saatlerde gelerek ön sıraya oturduğunu aktaran kurs öğreticisi Çiğdem Öztürkler, "Kursta hem okuma yazmayı, hem de Kur'an'ı kısa bir sürede öğrendi. Azmi ve gayretiyle bizi çok şaşırttı. Biz de imkânlarımız ölçüsünde kendisini umreye gönderiyoruz. Gençlerimiz örnek almalı, Allah kendisine sıhhat ve afiyetler versin." ifadelerini kullandı.

 

CİHAN

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler