YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 yıl sonra şehit aylığı bağlandı
6 yıl sonra şehit aylığı bağlandı
24 Mayıs 2013 15:48
Van’ın Başkale ilçesinde 2006 yılında askeri aracın devrilmesi sonucu şehit olan Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Halil Çelikel’in (25), Manisa’nın Saruhanlı İlçesinde yaşayan babası Necati Çelikel’e 6 yıl sonra şehit aylığı bağlandı.

 

Saruhanlı’nın Bahadır köyünde yaşayan Necati Çelikel (53) yaptığı açıklamada, Astsubay olan oğlu Halil Çelikel’in Van İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde görev yaparken, içinde bulunduğu askeri aracın devrilmesi sonucu 2006 yılında şehit olduğunu belirtti.

Olaydan birkaç ay sonra şehit ailelerine tanınan maaş yardımından faydalanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe yazarak başvuruda bulunduğunu, ancak talebine olumsuz cevap geldiğini ifade eden Çelikel, 6 yıl süren çabasının sonunda kendisine maaş bağlandığını kaydetti.

Bahadır köyünde çiftçilik ve hayvancılık yaparak geçimini sürdüren Çelikel, 8 aydır maaşını düzenli olarak aldığını dile getirerek, şunları anlattı:

“Biz para peşinde değiliz. Ancak şehit ailelerine tanınan bir imkan var. Maddi durumum iyi olmadığı için ben de bu imkandan faydalanmak istedim. Maaşa bağlanmam için başta SGK olmak üzere ilgili birçok kuruma defalarca dilekçe yazdım.

Ancak cevap olarak bana gelen yazılarda, mevzuattan kaynaklanan bir sorundan dolayı maaş alamayacağım ifade edildi. Bu şartlar altında maaş alabilmem için yaşımın 65’in üzerinde olması ya da Devlet Hastanesinden “iş göremez” raporu almam gerektiği belirtildi. 6 yıl boyunca yazışmalar devam etti. Ancak maaş bağlanmadı.”

Necati Çelikel, kendisine maaş bağlanmamasına karşın küçük oğlu Mehmet Çelikel’in, şehit yakınlarına tanınan “kamuda iş hakkı” kapsamında olaydan bir yıl sonra İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde çalışmaya başladığını ve 5 yıldır da çalıştığı belirtti.

Maaş beklentisinden ümidini kestiği sırada durumu Saruhanlı İlçe Jandarma Komutanına anlattığını, daha sonra Kaymakamlık ve Valiliğin de bu sorunu çözmek için devreye girdiğini ifade eden Çelikel, “Sayın Manisa eski valimiz Halil İbrahim Daşöz, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Doğru, Saruhanlı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu ve Saruhanlı İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen İlyas Pekdemir’in girişimleri sonucu bana maaş bağlandı. 8 aydır maaşımı düzenli olarak alıyorum. Allah onlardan razı olsun” dedi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler