YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6. Uluslararası Çocuk Buluşması
6. Uluslararası Çocuk Buluşması
18 Ekim 2014 16:31
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, savaşlardan, doğal afetlerden ve hastalıklardan en çok çocukların etkilendiğini belirtti.

İslam, "Dünyada 200 milyon gerçekte ise 400 ile 500 milyon çocuk bu gibi sebeplerden yetim kalıyor. Bu çocukların yarıya yakını sokaklarda yaşıyor" dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, yetimlere destek olan aileleri buluşturmak ve farklı kültürleri bir araya getirerek kaynaşmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen 6. Uluslararası Çocuk Buluşması, Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan İslam, programa katılan çocukların yaşadığı 13 ülkenin ismini sayarak, çocuklarla bir ve biz olmanın zevkinin yaşandığını söyledi.

İslam, hangi ülkede ve coğrafyada yaşarsa yaşasın yetim çocukların bütün insanlığa, özellikle de Müslümanlara emanet edildiklerini vurguladı.

Her bir çocuğun, yaşamak, barınma, eğitim ve sağlık gibi doğuştan sahip olduğu hakları bulunduğuna işaret eden İslam, tüm devletlerin gerekli tedbirleri alarak bunları sağlaması gerektiğini, bunun hem mecburiyet hem de vicdani zorunluluk olduğunu kaydetti.

Çocuklara yakışır hizmetler sunabilmenin insanlığın en temel görevleri arasında olduğunu dile getiren İslam, "Ancak ne yazık ki farklı coğrafyalarda yaşanan savaşlar, doğal afetler, hastalıklardan en çok çocuklar etkileniyor. Dünyada 200 milyon gerçekte ise 400 ile 500 milyon çocuk bu gibi sebeplerden yetim kalıyor. Bu çocukların yarıya yakını sokaklarda yaşıyor" dedi.

İslam, yetim, öksüz, terk edilen çocukların büyük bölümünün organ mafyası, uyuşturucu ve diğer çeteler tarafından kullanıldığını vurguladı.

"5,5 milyondan fazla çocuk savaştan etkilendi"

Suriye'deki savaştan bugüne kadar 5,5 milyondan fazla çocuğun etkilendiğini belirten İslam, bu rakamın Türkiye'deki çocukların sayısının yüzde 56'sı olduğunu kaydetti.

Ülkelerinden kaçan Suriyeli sığınmacıların 1 milyondan fazlasının 11 yaşın, yaklaşık 425 bininin ise 5 yaşın altında olduğunu vurgulayan İslam, geçen yıl 260 bin çocuk sığınmacı olduğunu, bu sene rakamın 1,5 milyona ulaştığını anlattı.

İslam, köklerini inançtan, tarihten alan değerlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına, tüm dünyanın sessiz kaldığı dönemde mağdur ve masum olan insanların, çocukların haklarının Türkiye tarafından gözetildiğini belirterek, yaşanan haksızlıkların, zulümlerin, mağduriyetlerin dünyaya haykırıldığını kaydetti.

Çocuklara her türlü hizmeti sağlamak için tüm imkanların seferber edildiğini dile getiren İslam, ülkelerini terk etmek zorunda kalan komşu ülkelerin çocuklarına da destek olmaya çalışıldığını, bunun sadece kamu kurum ve kuruluşlarla değil, gönüllüler ordusuyla da yapıldığını söyledi.

İslam, yeryüzünde adaletin hakim olması, muhtaç ve mazlumların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yola çıkan İHH'nın sadece yardım örgütü olmadığını, aynı zamanda devletler arası diplomasinin yeterli olmadığı uluslararası sorunların çözümünde aktif roller almaya çalıştığını anlattı.

İHH'nın gönüllü kuruluşlar arasında müstesna bir yere sahip olduğunu ifade eden İslam, "Yardım gönüllülerini dünyanın çiçekleri olan çocuklarla buluşturmak gibi şenlikler yapıyor. Çocukların sorunlarına kalıcı çözümler bulma sorumluluğunu şenlik ortamında bir kere daha hatırlatıyor. Sivil toplum örgütlerine destek verme, işbirliği yapma konusundaki hassasiyetin altını çiziyor" dedi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler