YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 işçi ilk günlerinde ölüm ocağında kaldı
6 işçi ilk günlerinde ölüm ocağında kaldı
31 Ekim 2014 11:15
Ermenek'te kömür ocağında mahsur kalan 18 işçiden 6'sının aynı köyden gelerek olayın gerçekleştiği gün işe başladıkları öğrenildi.

Madende mahsur kalan işçilerden Osman Çoksöyler'in ağabeyi Kerim Çoksöyler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genellikle köylerinden bu kömür ocağına yaklaşık 25 işçinin gittiğini, ancak iş yeri sahipleriyle yaşanan sıkıntıdan dolayı olayın olduğu gün sadece 6 işçinin madende çalışmaya başladığını söyledi.

Çıkan torba yasasından sonra 45 gündür işçilerin madene gelmediklerini ifade eden Çoksöyler, işçilerin tazminatlarını kaybetmemek, içeride kalan maaşlarını almak ve maddi sıkıntılarını gidermek için iş yeri sahiplerinin çağırması üzerine olay günü tekrar işe başladıklarını dile getirdi.

"İlk mesai günlerinde toprağın altında kaldılar"

Köylerindeki 6 maden işçisinin de aynı kaderi yaşadığını anlatan Çoksöyler, şunları kaydetti: 

"İlk mesai günlerinde toprağın altında kaldılar. Patronları, 'Torba yasasından dolayı bu yükü kaldıramayız, uzlaşalım' demişler. Ermenek'te topladılar. Uzlaşma sağlayamadılar. Bunlar işe gitmedi. Kendi adamlarını ocağa çağırmışlar. 'Ocağı açtık, gelmezseniz bugüne kadar kalan tazminatları öldürürüz' demişler. Bir bu ocak değil. Maden ocaklarının hepsi aynı. 45 gündür Ermenek'te hiçbir maden ocağı çalışmıyordu."

Çoksöyler, kendisinin market işletmeciliği yaptığını, yanında çalışmasını söylemesine rağmen kardeşinin borcu nedeniyle madene gittiğini aktardı.

Kardeşinin 5 yıldır bu maden ocağında çalıştığını dile getiren Çoksöyler, "Biri 5 yaşında diğeri 4 aylık iki çocuğu var. Ailesinin rızkı için buradaydı. Yeni ev yaptırmıştı. Kredi borcu falan vardı. Sıkıntıdan dolayı madende çalışıyordu. 3-4 aylık maaşları da içeride duruyor. 'Gelin çalışmaya başlayın, cuma günü paranızı öderiz' demişler. 'Hem maaşımızı hem de tazminatımızı da alalım, geçimimizi sağlayalım' diye tekrar işe başlamışlar." 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler