YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
58 yıldır aynı yerde ayakkabı boyuyor
58 yıldır aynı yerde ayakkabı boyuyor
09 Şubat 2016 10:07
Bursa’da 72 yıllık mesleğinin 58 yılını her gün aynı yerde icra eden ayakkabı boyacısı Tahsin Yeşilçimen, çalışkanlığı ve sebatıyla takdir topluyor.

Tahsin Yeşilçimen, annesinin tavsiyesi ile 72 yıl önce başladığı ayakkabı boyacılığına aksatmadan devam ediyor. Ulucami Postahanesi yanında yaz kış 58 yıldır insanların ayakkabılarını parlatan 81 yaşındaki Yeşilçimen, geçimini bu işle sağlıyor. 

72 yıl evvel, henüz 9 yaşındayken, annesinin eline verdiği ayakkabı sandığıyla işe başlayan emektar boyacı, 58 yıldır aynı yerde ayakkabı boyayarak bir rekora imza attı.

80'lik boyacının Bursa’da ayakkabısını boyamadığı kimse kalmadı. Doğma büyüme Bursalı olan Tahsin Yeşilçimen, “Ayakkabı boyamaya annemin tavsiyesi ile 9 yaşında Kapalıçarşı'da başladım.

1958 yılına kadar çarşıda ayakkabı boyadım. 1958 yılında burada yangın çıkmasıyla boyacılığa Postahane yanında devam etmeye başladım. 58 yıldır burada her gün ayakkabı boyuyorum. Doğma büyüme Bursalıyım. Tanımadığım kimse yok.

En çok polis ve memurların ayakkabılarını boyuyorum. Özellikle yağmurdan sonra havanın açmasıyla çok iş oluyor. Yazın pek iş olmuyor. Rahmetli annemin, 'Al bu boyaları potin boya, kendine kalem defter alırsın' demesiyle başladım. İki erkek, bir kızım çocuğum var. 

Şu an ikisi de çalışıyor. Meslek hayatım boyunca hiç evim ve bol param olmadı, ama emekliliğim var” dedi.


İHA


 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler