YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
55 ton malzeme gönderdik
55 ton malzeme gönderdik
23 Haziran 2010 17:28
Kırgizistan ve Özbekistan arasında yaşanan kanlı çatışmaların ardından Türk Kızılayı bölgeye insani yardım malzemesi gönderdi

Türk Kızılayı, Kırgızistan'da yaşanan olayların ardından bu ülke ile Özbekistan'a 55 ton insani yardım malzemesi gönderdi.

Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, Kırgızistan'daki ''insani kriz'' sonrası bölgeye 20 ve 40 tonluk iki yardım uçağı gönderildiği anımsatılarak, toplam 55 tonluk iki yardım uçağının daha bölgeye gönderildiği bildirildi.

Bölgeye hareket eden uçaklardan ilkinin Özbekistan'ın Andijan kentine, ikincisinin de Kırgızistan'ın Oş kentine ulaştığı belirtilen açıklamada, Türk Kızılayının Oş'ta Özbek ve Kırgızlar arasında meydana gelen çatışmalardan etkilenerek mülteci konumuna düşen ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak için yoğun çaba sarf ettiği kaydedildi.

Bu kapsamda Türk Kızılayının Kırgızistan'a 15 Haziran tarihinde ilk yardım uçağını ulaştırdığı ve gıda, battaniye, mutfak seti ile tıbbi malzeme yardımlarının dağıtımını gerçekleştirdiği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''İlk etapta bölgeye sevk edilen yaklaşık 20 tonluk acil yardım malzemeleri Kırgızistan Kızılayının işbirliği ile Oş kentinin hem Kırgız hem Özbek mahallerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Türk Kızılayı, 19 Haziran tarihinde, 40 tonluk ikinci bir kargo uçağını Kırgızistan'a gönderdi.

Türk Kızılayı, 22 Haziran Salı günü Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan Özbekistan'ın Andijan kentine 40 tonluk yardım uçağı gönderdi. Andijan'a ulaşan uçakta yer alan gıda kolisi, mutfak seti, şeker, toz deterjan ve sabundan oluşan insani yardımlar bölgedeki ihtiyaç sahiplerine Türk Kızılayı tarafından dağıtılacak.

23 Haziran Çarşamba günü Esenboğa Havalimanı'ndan hareket eden ve gıda kolisi, mutfak seti ile battaniyeden oluşan 15 tonluk insani yardım malzemesi taşıyan ikinci yardım uçağı Kırgızistan'ın Oş kentine ulaştı. Söz konusu yardımların bölgedeki Kızılay Yardım Delegesi tarafından dağıtımı gerçekleştirilecek.''

Türk Kızılayı Toplumsal Hizmetler Koordinatörü Zafer Karakaş da ''Yardımları devam ettirip bölgedeki ihtiyaç sahiplerinin uzun dönem ihtiyaçların tespiti ve yapılabileceklerin belirlenmesi için Kırgızistan'a bir ekip daha göndereceğiz. Bu ekip psikologlardan oluşuyor. Kırgızistan Kızılayı ile birlikte bu faaliyeti koordine edecekler ve aynı zamanda da diğer ekibimiz dağıtımlarına devam edecekler'' dedi.

Açıklamada, Türk Kızılayının 3'ü psikolog olmak üzere toplam 4 kişilik yeni bir ekibi de bugün Özbekistan'a göndereceği duyuruldu. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler