YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
500 Rus anneden 'Umut' imzası
500 Rus anneden 'Umut' imzası
22 Ağustos 2013 10:55
Antalya'da, 2008 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu felç kalan ve 'Umut' ismi verilen gence Rusya’da yaşayan Rus annelerden destek geldi.

Antalya'da, 2008 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu felç kalan ve 'Umut' ismi verilen gencin koruyucu anneliğini yapan Gülsüm Kabadayı’ya Rusya’da yaşayan Rus annelerden destek geldi.

Rus anneler, Umut’un tedavisinin yapılabilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e yazdıkları mektubu, topladıkları bin 500 imza ile birlikte gönderdi.

Antalya’da yaşayan ve bazıları Türklerle evli olan Rus ve Türk Cumhuriyetlerinden gelen kadınlar, Gülsüm Kabadayı’yı ziyaretlerine devam ediyor. Rus kadınlar Kabadayı’dan Umut ile ilgili bilgi aldı.Umut'un hikayesi 6 ay önce Moskova'da televizyon programlarına konu olmuş, Gülsüm Kabadayı da canlı yayın konuğu olarak katılmıştı. Bu program Rusya’da büyük ses getirmiş ve Gülsüm Kabadayı’ya binlerce Rus anne destek vermişti. O Rus anneler Umut’un son durumu hakkındaki bilgileri ise Antalya’da yaşayan Rus kadınları temsilen Kazakistanlı tercüman Saida Nauruzova’dan alıyor.

Rus arkadaşları ile birlikte sık sık Umut’u ziyaret ederek, gelişmeleri internet aracılığıyla Rusya’daki annelere aktaran Saida Naurozova, Gülsüm Kabadayı ve Umut ile bir hasta ziyareti için gittiği hastanede tanıştığını belirtti. Naurozova, "Sonra da ziyaretlerimiz devam etti. Gülsüm Kabadayı ile birlikte Rusya’ya gittik. Orada televizyon programlarına katıldık. Şimdi de o programın izleyicileri Umut’un son durumunu merak ediyorlar. Sürekli olarak internetten Umut’un hayatında bir gelişme olup olmadığını soruyorlar. Rus seyirciler en çok da Umut’un annesinden haber olup olmadığını, tedavisinin başlayıp başlamadığını soruyorlar" dedi.

Umut’un tedavisi için özel bir merkezden davet geldiğini hatırlatan Naurozova, "Ama Gülsüm anne koruyucu aile olduğu için oraya Umut’u götüremiyor. Rus anneler bunun üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e Umut’un tedavisinin yapılması için mektup yazdılar. Bu mektubun altına da bin 500 kişi imza attı. Bu bin 500 imza 3 günde toplandı. Mektup ve imza yerlerine ulaştığına dair bize bilgi geldi. İnşallah güzel bir cevap gelecek. Hepimiz umutla bekliyoruz" diye konuştu. Beş yıldır hiç tanımadığı bir gencin bakımını üstlenen Gülsüm Kabadayı ise, Rus annelerin duyarlılığı karşısında çok mutlu olduğunu belirterek, "Dil, din, ırk ayrımı yapmadan Rusya’da anneler birlik olmuşlar. Orada anneler imza kampanyası başlatmış. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Fatma Şahin’e Umut’un tedavi edilmesi için yazılan mektubun altına imza atmışlar. Kısa sürede bin 500 anne imza atılmış. Her zaman söylüyorum. Umudumu hiçbir zaman yitirmedim. Annelerin bu duyarlılığı da bunu ispatladı.Biz ‘Umut’ için tek yürek olduk. İnanıyorum Umut’un tedavisine en kısa zamanda başlayacağız. Rus annelerin hepsine teşekkür ediyorum" dedi.

Kabadayı, bugüne kadar verilen sözlerin hiçbirinin tutulmadığını hatırlatarak, elektrik ve su faturalarının dahi ödenmediğini kaydetti. Rus annelerin Bakan Şahin'e yazdığı mektupta şu ifadeler yer alıyor: "Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin; biz Dünya'nın her köşesinden Rusça dilini bilen ve konuşan insanların oluşturduğu sivil bir topluluğuz. Yaklaşık 7 aydır özellikle Rus televizyon programlarında yayınlandıktan sonra ilgi ve merakla kimliği bilinmeyen bir Rus gencinin kaderinin nasıl tayin edileceğini umutla bekliyoruz. Bu genç 30 Ağustos 2008 tarihinde Antalya'da trafik kazası geçirmiş ve bu trafik kazası sonucunda felç olmuştur. 5 yıldır bu durumda olup, konuşamıyor, hareket edemiyor ve en önemlisi de ailesi, tanıdıkları ve geçmişi olmayan bir insan konumundadır. Biliyoruz Türkiye Cumhuriyeti devleti ona sahip çıktı. Yardım ve desteklerini esirgemedi. Artık bu genç T.C vatandaşı ve ismi Mustafa Öz. Onunla ilgilenen ve ona yardımcı olan, koruyucu annesi Gülsüm Kabadayı çok vicdanlı bir kadın ve adeta bir melek kalbine sahip. Onun bu, iyiliği ve özverisi ve en önemlisi de insan sevgisine çok teşekkür ediyoruz. Sayın Fatma Şahin, Şubat 2013'te Mustafa Öz'ün Samsun'daki Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'nde ücretsiz olarak tedavi teklifi yapılmış ve söz verilmiştir. Fakat Gülsüm Kabadayı ve Mustafa Öz'ün Antalya dışına çıkmaları Antalya Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Afife Taş, tarafından izin verilmemiştir. Onun Türkiye'nin en iyi tedavi merkezlerinden birinde olmasının gerekliliğini hepimiz biliyoruz. Zira 5 yıldır hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Ve en önemlisi de tedavisinde böyle bir imkan sunulmuşken farklı alternatifleri denemek ve bu süreci biran önce başlatmaktır. Bu problemin çözümü için size başvurmaktayız. Biz hepimiz bir yürek olup Mustafa Öz'ün manevi anneleri, babaları, kardeşleri olduk, onun mutlu ve sağlıklı bir birey olması bizim en büyük isteğimizdir. Sizin de bizim gibi hisseden vicdanlı bir insan ve en önemlisi de bir anne olduğunuza inanıyoruz. Bu sadece bir adım, bu durumda olan masum insanlara yardım etmeyi amaçlıyoruz. Her şey için şimdiden çok teşekkür ediyor. Gereğinin yapılmasını arz ediyoruz. Saygılarımızla."

Rus annelerin Başbakan Erdoğan'a yazdığı mektupta ise şu sözler yer aldı: "Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; bu yılın Ocak ayında Rus televizyon kanallarında hiç kimsenin bilmediği, tanımadığı 2008 yılında Antalya karayolunda trafik kazası geçirip felç olmuş bir gencin hayat hikayesi yayınlandı. Bizler, Rusya'dan, Asya, Avrupa, Amerika ülkelerinden Rus vatandaşları olarak Mustafa Öz'ün (Umut'un) hikayesini üzüntü ve hayretle izledik. Ve onun bu yaşam savaşını takip etmeye başladık. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu kişiye yapmış olduğu destek ve yardımlar için çok teşekkür ediyoruz. Aynı şekilde Antalya Valiliği’ne, Antalya sosyal kurumlarına, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi çalışanlarına Mustafa Öz'ün bu yaşam savaşına destek veren ve hakkı geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Koruyucu annesi Gülsüm Kabadayı'nın onun için yaptıkları bizlere büyük insan sevgisini ve gerçek anne sevgisini gösterdi. Sayın Başbakan, dört buçuk senedir Umut felç ve hiçbir gelişme gösterememektedir. Bu yüzden bizler, sizin politik otoritenize ve devlet liderliğinize güvenerek bu mektubu yazıyoruz. Lütfen Umut'un Antalya sınırları dışına çıkması ve Samsun'daki Romatem tedavi merkezinde tedavi olabilmesi için bir çözüm üretiniz. Samsun'daki Romatem Kliniği, Umut'a ücretsiz tedavi imkanı sunmaktadır. Böyle ağır operasyonlar geçirmiş ve bu zorlukta olan bir insan için, her gün çok önemlidir. Rehabilitasyonda tedavi eksikliği yüzünden her gün hayata dönme şansını kaybetmektedir. Merak ve heyecanla, mektubumuzun okunmuş olmasını umut ederek çözümünüzü bekliyoruz. Ve yine umut ediyoruz ve inanıyoruz ki Mustafa Öz'ün, tedavisi onun yararına bir çözüm olacak. Saygılarımızla."

İHA

11:22
 // imzaya ne gerek
Imza toplamaya ne gerek var. Ankaradaki görevliler görmüyor mu. Kendilerinin girişimde bulunmalari gerekmiyor mu....
22 Ağustos 2013 11:22
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler