YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 yıldızlı cenaze töreni
5 yıldızlı cenaze töreni
04 Ocak 2013 11:49
Zonguldak'ın Ereğli ilçe belediyesi, cenaze defin işlemlerinden taziye evinde din görevlisi tarafından Kur'an-ı Kerim okunmasına kadar tüm hizmetler ücretsiz hale getirildi.

 

Belediye Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda, ilçede herhangi bir vefat yaşandığında haber verilen belediye ekipleri cenazeyi, ailenin de uygun görmesi durumunda evden ya da hastaneden alarak belediyeye ait morga kaldırıyor.
 
Ailenin mezar yerini seçmesinin ardından belediye ekiplerince, mezar kazılarak, definde kullanılan tahtaların yanı sıra kefen bezi, havlu ve gül suyuna kadar her türlü ihtiyaç cenaze sahiplerinden ücret alınmaksızın hazırlanıyor.
 
Cenazenin toprağa verilmesi ardından ailelerin evine ziyarete gelenlere ikram edilmek üzere yemek de belediye tarafından gönderilen hizmet kapsamında, belediye imamı eve giderek Kur'an-ı Kerim okuyor.
 
Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe sınırları içerisinde yaşanabilecek herhangi bir vefatta cenazenin defin işleminden taziye evinde verilecek yemeğe kadar tüm hizmetlerin belediye tarafından ücretsiz olarak verilmeye başlandığını söyledi.
 
 
Yeni yıl yeni hizmet
 
 
Cenaze sahibinin belediye mezarlığında yer seçme imkanı da tanıdıklarını ifade eden Posbıyık, şunları kaydetti:
 
''Belediye olarak altyapı ve üst yapı çalışmalarımızı yüzde 90 oranında tamamladık. Şu an büyük bir atılımın içerisine girdik. Meclis kararı alarak sosyal belediyecilik anlayışını ön plana çıkarttık. Vatandaşlarımız yakınlarını kaybettiğinde üzüntüden ne yapacağını bilemiyor. Onları cenaze işleriyle uğraştırmak istemiyoruz. Tüm işlemlerimi belediye ücretsiz yerine getiriyoruz. Belediyede yeni bir yapılanmaya gittik. Erkek ve kadın cenaze yıkayıcıları istihdam ettik. Birisi öldüğü takdirde yaptığımız ilk işlem hemen ilgili eve gidip cenazeyi morga kaldırmak. Cenazenin yıkama işlemini de bizim görevlilerimiz yapıyor. Mezar yeri kazan ekiplerimiz, kefen bezinden gül suyuna kadar her türlü ihtiyacı ücret almaksızın karşılıyor. Aynı zamanda akşam taziyeye gelen misafirlerin yoğunluğundan şaşkın vaziyette olan ev sahibi sıkıntıya düşmesin diye yemek servisi de yapıyoruz. İmamız da evi ziyaret ederek Kur'an-ı Kerim okuyor. Yeni yılın ilk gününden itibaren tüm cenaze hizmetlerini ücretsiz hale getirdik. Halkımıza daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarımız ve projelerimiz sürüyor.''
 
 
AA
Etiketler: , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler