YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 kişinin öldüğü dava sil baştan
5 kişinin öldüğü dava sil baştan
14 Ocak 2010 18:01
5 kişinin öldüğü, 13 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili yerel mahkemenin verdiği karar Yargıtay tarafından bozuldu.

Bingöl'ün Solhan ilçesinde, 2005 yılında, 5 kişinin öldürüldüğü, 13 kişinin yaralandığı silahlı kavgaya ilişkin olarak yerel mahkemenin haklarında verdiği karar Yargıtay tarafından bozulan 19 sanığın yeniden yargılanmasına devam edildi.

Gümüşhane 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Mahmut Karadağ ile tutuksuz yargılanan oğlu Behçet Karadağ katıldı. Tutuksuz yargılanan Solhan Belediye Başkanı Niyazi Çavuşoğlu ile diğer sanıklar ise duruşmaya katılmadı.

Sanık avukatı Şenol Özer, yaptığı savunmada, daha önce verilen kararın Yargıtay tarafından bozulduğunu anımsatarak, ''Müvekkilimin yargılanmış olduğu bu davayı Yargıtay, 'kararda gizli tanıkların adlarının açık olarak kullanılması gerekirken X ve Y olarak belirtilmesi gerekçesiyle' bozdu. X kod adıyla Kazım Elçin, Y kod adıyla Ahmet Boran'ın tanık olarak ifadeleri alındı'' dedi.

Özer, Elçin'in o dönemde belediyede görev yaptığını ve bu nedenle taraflı ifade vermesinin kaçınılmaz olduğunu öne sürerek, şunları söyledi:

''Aynı zamanda tanıkların vermiş olduğu beyanlarda çelişkiler var. Elçin ifadesinde, görgüye ilişkin değil, duyumdan ibaret başka bilgilerinin olmadığını beyan etti. Bir tanığın beyanı hükme esas alınamaz. Müvekkilimin, tanıkların beyanları haricinde atılı suçu işlediğine dair bir delil mevcut değil. Müvekkilim Mahmut Karadağ 4 yılı aşkın süredir tutuklu bulunuyor. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum.''

Mahkeme heyeti, Mahmut Karadağ'ın tutukluluk halinin devamına, yazılı talimatların cevaplarının beklenmesine, Oktay Mollaoğlu hakkındaki yakalanma emri ile infazının beklenmesine, Solhan Belediye Başkanlığına Kazım Elçin'in hangi tarihler arasında Solhan Belediye Başkanlığında hangi görevde bulunduğunu öğrenmek üzere müzekkere yazılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.


-OLAYIN GEÇMİŞİ-

Bingöl'ün Solhan ilçesindeki Erbakan Caddesi'nde, 12 Ekim 2005'de, iki grup arasında çıkan silahlı kavgada, Yaşar Çavuşoğlu, Yusuf Bayır, Yemlihan Bayır, Ferhat Mollaoğulları ve Ebuzer Mollaoğulları öldürülmüş, 13 kişi de yaralanmıştı.

Olayın ardından kavgaya karıştıkları iddia edilen Mahmut Karadağ, oğulları Nihat ve Behçet Karadağ'ın yanı sıra aralarında dönemin DYP'li Solhan İlçe Belediye Başkanı olan Niyazi Çavuşoğlu'nun da bulunduğu 11 sanık hakkında dava açılmıştı.

Güvenlik gerekçesiyle Bingöl yerine Gümüşhane 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesi kararlaştırılan davayı karara bağlayan mahkeme, tutuklu sanıklardan Mahmut Karadağ'ı, Yaşar Çavuşoğlu, Yusuf Bayır, Yemlihan Bayır, Ferhat Mollaoğulları ve Ebuzer Mollaoğulları'nı silahla öldürmek, 4 kişiyi de silahla yaralamak suçundan 85 yıl 10 ay ağır hapis cezasına çarptırmıştı.

Tutuklu sanıklardan Nihat Karadağ'a, 3 kişiyi yaralamak suçundan 6 yıl 4 ay hapis cezası veren mahkeme, tutuksuz sanıklardan Oktay Mollaoğulları'na ''Kasten adam yaralamak'' suçundan 7 yıl 6 ay, Baran Mollaoğulları'nı 2 yıl 6 ay, Ahmet Bitmez'i 1 yıl 8 ay, Abdullah Bengiz ve Nazım Karadağ'ı da 3 ay 10'ar gün hapisle cezalandırmıştı.

Yerel mahkeme, tutuklu sanık Behçet Karadağ ile tutuksuz Niyazi Çavuşoğlu'nun da yer aldığı diğer 11 sanığın ise beraatına hükmetmişti. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler