YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 bin engelliye 'gören göz'
5 bin engelliye 'gören göz'
11 Nisan 2013 15:27
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haziran ayında yapılacak ihaleyle 5 bin engelliye daha 'gören göz' cihazı dağıtacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haziran ayında yapılacak ihaleyle 5 bin engelliye gören göz cihazı dağıtacak. GPS alıcısına gelen koordinat bilgileriyle kullanıcının yerini tespit eden cihaz, dijital harita yardımıyla kullanıcıyı istediği adrese yönlendiriyor.

Navigasyon sistemine dayalı cihazın GPS alıcısına gelen koordinat bilgileri sayesinde görme engelliler yardım almaksızın istediği yere ulaşabiliyor. Cihaz, görme engellilerin bulundukları konumu yakınlarına veya istedikleri kişilere mesaj olarak da bildirebilmelerine imkan sağlıyor.

Cihaza, sıklıkla gidilen yerler de kaydedilerek tek tuşla rota seçilebiliyor.
Bakanlık, bugüne kadar 5 bin görme engelliye gören göz cihazı dağıtmıştı. Pilot iller Ankara ve İstanbul dışındaki diğer illerde yaşayan görme engellilere de bu cihazlardan temin edilebilmesi için Ulaştırma Bakanlığı Haziran ayı başında ihaleye çıkacak. İhalenin ardından 5 bin görme engelliye gören göz cihazı dağıtılacak.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler