YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4. klon buzağımız doğdu
Türkiye'nin en ağır klon buzağısı Nilüfer dünyaya geldi
4. klon buzağımız doğdu
10 Mart 2010 / 17:18 Güncelleme: 10 Mart 2010 / 18:22

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi iş birliğiyle yürütülen "Anadolu yerli sığırlarının klonlanması" projesi kapsamında 4. klon buzağı Bursa'da dünyaya geldi.  25 kilogram olarak dünyaya gelen buzağıya "Nilüfer" adı verildi.  
 

2005 yılında bu yana Bursa'da sürdürülen klonlama çalışmasının meyveleri alınmaya başlandı. Marmara Araştırma Merkezi Gebze tesislerinde  4 yaşındaki bir dişinin kulağından alınan doku örneği ile klonlanan boz ırkı buzağı, dün akşam saatlerinde Uludağ Üniversitesi Hayvan Hastanesi'nde yaklaşık 2 saat süren sezaryanla dünyaya geldi.  
 

Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Doç. Dr. Yavuz Nak ve ekibi tarafından gerçekleştirilen sezaryen operasyonunun ardından dünyaya gelen sevimli yavru, önce havlularla kurulandı. Ardından klon buzağısına ilk aşıları yapıldı. Bursa'nın Nilüfer ilçesinde dünyaya geldiği için "Nilüfer" ismi verilen boz ırkı buzağının sağlıklı dünyaya gelmesi doğum ekibini sevince boğdu.  
 
  ECEM VE ECE'NİN KARDEŞİ   

Türkiye'de ilk geçen yıl doğan klon buzağı Efe'nin ardından bu yıl ocak ayında da  "Ecem" ve "Ece" isimli iki buzağı dünyaya geldiğini hatırlatan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Sezen Arat,  "Nilüfer, geçtiğimiz aylarda İstanbul Üniversitesi'nde dünyaya gelen Ecem ve Ece isimli buzağılarla bire bir aynı. Bir anlamda onların kardeşi" dedi. 
 

Dün doğan klon buzağı Nilüfer'in 19-20 kilo arasında dünyaya gelen kardeşlerine nazaran daha iri olduğunu belirten Arat, "Nilüfer 25 kilo olarak dünyaya geldi. Bu zamana kadar dünyaya gelen en iri klon buzağı. Kardeşlerinin emme problemi bulunuyordu. Ancak Nilüfer doğduktan hemen sonra ayağa kalktı. Emme sıkıntısı bulunmuyor. Şu an çok sağlıklı ve hareketli. Sütünü içiyor.  Kardeşlerinde süt içmeme sıkıntısı yaşamıştık" diye konuştu. 
   
  HAFTAYA İKİ BUZAĞI DAHA DOĞACAK 

Türkiye'de bu proje sayesinde hücrelerin canlıya dönüşebildiğini 4. kez gördüklerini söyleyen Arat, "Amacımız yavru buzağıları büyütüp çiftleştirmek. Ardından da yavru verip veremeyeceklerini görmek. Bunun için 2-3 yıla ihtiyacımız var. Projemizin maksadı yerli klonlama teknolojisiyle bunların üretilip üretilemediğini göstermekti. Bunu başardığımızı gösterdik. İnşallah 5 ve 6. klon buzağımız da bir hafta zarfında Bursa'da dünyaya gelecek" diye bilgi verdi.  
 

Doğum ekibinin başında bulunan Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Doç. Dr. Yavuz Nak ise, annenin doğum öncesinde özel ilaçlarla sezaryene hazırlandığını söyledi. Klon buzağının zarar görmemesi için normal doğum yerine sezaryeni tercih ettiklerini belirten Nak, "Anne de yavru da umduğumuzdan daha iyi. Bu kadar iyi olacaklarını ummuyorduk" diye konuştu.  
 

Klonlama projesi sorumlusu Doç. Dr. Hakan Sağırkaya ise, 5 yıl önce başlayan projenin ilk meyvesini almaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek, "Bu buzağının embriyoları Arat ve ekibi tarafından Gebze'de üretildi. Bizler embriyoları alıp annelere transfer ettik. Bundan önce birkaç başarısız girişimimiz moralimizi bozsa da, Nilüfer hepimizi heyecanlandırdı. İnşallah 5 ve 6. klon buzağı da bir hafta içinde dünyaya gelecek" diye konuştu. İHA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler