YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 Büyükşehiri bekleyen gizli tehlike
Elazığ depremini 2 hafta önce Deprem Araştırma Komisyonu'nda söyleyen Prof. Dr. Polat Gürkan, 4 büyük şehir için de uyarıda bulundu.
4 Büyükşehiri bekleyen gizli tehlike
09 Mart 2010 / 07:59 Güncelleme: 09 Mart 2010 / 08:02

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Deprem Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Polat Gürkan, Elazığ depremini yaklaşık iki hafta önce haber verirken, risk altındaki diğer illeri de sıraladı. Prof.Dr. Gürkan'ın "Topun ağzındaki iller" diyerek uyarılar yaptığı ortaya çıktı.

MECLİS’İ BİLGİLENDİRDİ

Meclis’te kurulan Deprem Araştırma Komisyonu’nda konuşan Gürkan, "Bütün medyanın dikkati İstanbul üzerindedir. Çünkü 2000'de Amerikalı birtakım bilim adamları bir tahminde bulunmuştur. İşte herkes onun üzerine atladı ama bu bir tahmin değildir, topun ağzında olan başka yerler de var. Bursa, kimse söz etmiyor buradan; İzmir, kimsenin pek fazla söz ettiği yok; Elazığ Antakya, Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş... Yani bunları bir göz korkutma olarak söylemiyorum ama hesapladığınız zaman -Türkiye deprem bölgeleri haritasının müellifi benim, ben hesapladım bunları- onların da en az İstanbul kadar tehlikeli, riskli yerler olduğunu biliyoruz" bilgisini verdi.

YENİDEN OLABİLİR

Dün Elazığ'daki depremin ardından konuşan Prof. Dr. Gürkan, bu tespitlerini nasıl yaptığını şöyle açıkladı: "Gerek bilim dünyasında gerek medyada İstanbul’a yönelik büyük bir ilgi var, çünkü önümüzdeki 20-30 yıl içinde orada büyük bir deprem olacağı öngörüsü yapılmıştır. Ben Meclis'te ne kadar İstanbul’da deprem meydana gelmesi halinde muhtemel kayıplar ön planda ise depremin vuku bulma açısından İstanbul’la eşit düzeyde olan başka yörelerimiz de var dedim. Bunların arasında Bursa’dan bahsettim, Bursa’nın adeta ortasından geçen ve aktif olduğunu bildiğimiz bir fay var. Aynı şekilde 1860’larda Elazığ’ın bir deprem geçirdiğini biliyoruz. Demek ki 150 yıla yaklaşan bir süre geçmiş, yeniden olabilir manasında söyledim. İzmir ve Antakya da bu grupta sayılabilir. Risk altında başka illerimiz de var."

YAPILANMAYA DİKKAT

Prof. Dr. Gürkan, yeni yapılanmada nelere dikkat etmek gerektiğini ise "Eğer evimizin hasar görmesini istemiyorsak yönetmeliklerimizin ve temel mühendislik prensiplerinin söylediği şeyleri harfiyen yerine getirmemiz lazım" sözleriyle açıkladı.

Bugün

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler