YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 bin ton tuz kullanıldı
4 bin ton tuz kullanıldı
24 Ocak 2010 07:00
Kara kış Türkiye'ye bir geldi pir geldi! İstanbul'da başlayan kar yağışıını aralıklarla devam edeceği bildirildi.

İstanbul'da etkili olan kar yağışı nedeniyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, 3 bin 475 personel ve 770 araç ile sabaha kadar ana arterler, meydanlar, E-5 ve TEM bağlantı yollarında çalıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinden (AKOM) yapılan açıklamada, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün hava tahminlerine göre İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışının aralıklarla devam edeceği belirtildi.

AKOM yönetiminde kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edilen açıklamada, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekiplerinin buzlanma ve don olaylarına karşı yollarda, tuzlama ve solüsyon çalışmaları yaptığı kaydedildi.

Söz konusu çalışmalarda, 3 bin 475 personelin 770 araç ile sabaha kadar ana arterler, meydanlar, E-5 ve TEM bağlantı yollarında çalıştığı belirtilen açıklamada, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Atık Yönetimi Müdürlüğü ekiplerince hastane giriş çıkışları, duraklar, alt ve üst geçitler, metrobüs yaya geçitleri ve ibadethanelerin giriş çıkışlarının tuzlandığı bildirildi.

Açıklamada, çalışmalara katılan ekiplerin 22.00–07.00 saatleri arasında yollara 4 bin 120 ton tuz, 61 ton solüsyon kullandığına yer verilerek, kış sezonu süresince toplam 23 bin 74 ton tuz ile 220 ton solüsyonun kullanıldığı ifade edildi.

Sokakta yaşayan vatandaşların Alibeyköy Tevfik Aydeniz Spor Salonu'nda misafir edildiği belirtilen açıklamada, ekipler tarafından alınan vatandaşların spor salonunda, banyo, tıraş ve giyim ihtiyaçlarının karşılanmasının ardından otellere yerleştirildiği bildirildi.

Açıklamada, hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesiyle birlikte 419 kimsesiz vatandaşın misafir edildiği kaydedilerek, bunlardan 129'unun otelde barındırıldığı, 12'sinin adresleri tespit edilerek memleketlerine gönderildiği, 4'ünün ailelerinin yanına bırakıldığı, 86'sının kendi isteğiyle ayrıldığı, 6 kişinin de hastanede tedavi altına alındığı ifade edildi.

İhtiyaç sahibi 120 vatandaşa mobil büfeler vasıtasıyla sıcak çorba, çay, kumanya dağıtımının yapıldığı belirtilen açıklamada, kışla mücadele çalışması yapan personele de 7 bin 250 paket kumanya ve sıcak çorba verildiği bildirildi. AA

Öten yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yoğun kar yağışı nedeniyle Boğaziçi Köprüsü'nde trafiğin durma noktasına geldiğini duyurdu. Asya'dan Avrupa yakasına geçişte köprünün tuzlanmasının ardından trafik akışı sağlanmaya başlandı.
İBB'den yapılan açıklamada, Büyükşehir'in köprülerde çalışma yapma teklifinin Karayolları tarafından kabul edilmediğini, trafiğin durma noktasına gelmesiyle çalışmalara başlandığı ifade edildi.

Açıklamada, "Kar kaplanı ve 10 araç bölgeye sevk edildi.  Emniyet şeritlerinin işgal edilmesi nedeniyle araçlar köprüye ulaşmakta zorluk çekti. Köprülerde meydana gelen tıkanıklık şehir içi trafiğini etkileme noktasına geldi." ifadelerine yer verildi.
Bu arada, Asya'dan Avrupa yakasına geçişte bir süre kesilen trafik, köprünün tuzlanmasıyla yeniden açıldı. Araçlar, köprü istikametine seyretmeye başladı.

Bazı metrobüs araçları da, köprüdeki çalışma nedeniyle bir süre bekletildi. (Cihan)
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler