YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 aylıkken süt veren oğlak dikkat çekiyor
4 aylıkken süt veren oğlak dikkat çekiyor
20 Eylül 2013 13:55
Kırşehir merkeze bağlı bir köyde 4 aylıkken süt vermeye başlayan oğlak, görenlerin dikkatini çekiyor.

Dağ Çiftliği köyünde hayvancılıkla uğraşan İsmail Aytaç, yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 yıldır keçi beslediğini belirterek, "Çocukluğumdan beri keçi besleyip, hayvancılık yapıyorum. Yaklaşık 1 ay önce, şu an 5 aylık olan oğlağımızın süt verdiğini fark ettim. Oğlum keçileri otlatırken, oğlağın memesinin şiştiğini görmüş, beni çağırdı. Baktığımda oğlağın süt verdiğini gördüm" diye konuştu.

Aytaç, 4 aylık oğlağın süt veriyor olmasına çok şaşırdığını ifade ederek, "20 yılda yaklaşık 2 bin keçiye baktım, ilk defa böyle bir olayla karşılaştım" dedi.

Hayvancılıkla uğraşan birçok kişiyle bu konu hakkında görüştüğünü belirten Aytaç, "Böyle bir şey hiç kimsenin başına gelmemiş, en az 2 yıl sonra süt vermeye başladığını söylüyorlar" ifadesini kullandı.

Aytaç, "Bizim oğlağımız şu anda 5 aylık ve 1 aydır süt veriyor. Anormal bir durum. Bilim adamları buna bakmalı diye düşünüyorum" dedi.

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin ise 4 aylık bir oğlağın süt vermesinin istisnai bir durum olduğunu söyledi.

Normal şartlarda oğlakların 6-8 ay arasında gelişim gösterdiğini, 10 aylıktan itibaren gebe kalabildiğini ifade eden Şahin, keçilerin ortalama 5 ay gebelik dönemi geçirdiğini belirtti.

Bir oğlağın, 4 aylıkken süt vermesinin incelenmesi gereken bir durum olduğunu dile getiren Şahin, "Zaman zaman bu tür istisnai durumlar oluyor. Bir ekibimizi inceleme yapmak üzere köye göndereceğiz. Gebelik döneminden önce süt vermesinin genetik bir yapıdan dolayı mı yoksa başka nedenlerle mi olduğunu araştırmamız gerekiyor. İncelemenin sonuçlarını Bakanlığımızın ilgili birimleri ve üniversitelerle de paylaşmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler