YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
305 yıllık meşe ağacı anıt olarak tescillendi
305 yıllık meşe ağacı anıt olarak tescillendi
20 Temmuz 2013 11:46
Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde bulunan 305 yıllık meşe ağacı, anıt ağaç olarak tescillendi.

Son dönemde tepe tacında bazı sürgünlerin ve dal uçlarının kuruduğu, dallarında çürük ve kovukların oluştuğu ağaca, belediyenin girişimleriyle Orman Yüksek Mühendisi Teoman Varol gerekli tedaviyi yaptı. Asırlık meşenin kuruyan dalları budandı, oluşan kesim yüzeyleri macunlanarak kapatıldı.

Mantara karşı ilaçlanan ağacın dayanıklılığı, sulama bacaları yapılarak arttırıldı. Varol' un çalışmaları sonucu ağacın yaşı, 2013 yılı itibariyle 305 olarak hesaplandı. Beldenin meydanında yer alan asırlık meşe, bakım çalışmasının ardından yapılan müracaatla anıt ağaç olarak tescillenerek koruma altına alındı.

Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş, yaptığı açıklamada tarihe tanıklık eden ağacı koruma altına aldıklarını belirterek, "Ulucami Mahallesi'nde, aynı zamanda adını verdiği Meşeli Kahve'nin bahçesinde yer alan ağacımız, geçmişten günümüze tanıklık etmiş bir mirastır. Bu nedenle biz de ilgili kurumlara müracaatımızı yaparak, anıt ağaç statüsünde koruma altına alınmasını sağlayarak gerekli bakımlarını yaptırdık. Dördüncü asra şahitlik eden ağacımız, bizden sonraki nesillere de ulaşsın." dedi.

 

CİHAN

12:13
 // Kutlay Arinc
Sn Teoman Varol ABD de yayınlanan bir mesleki
Dergide dunyanın sayılı Orman Mühendisleri arasında
Kabul edilmişti.Bursada tedavi ettigi pek çok ağaç
arasında bahcemizdeki bir mese ağacı da bulunmaktadır.Dilegim sayın Tepman beyin Ulusal medyada da yansıtılmasıdır(özellikle ağaç sevgisinin
Dorukta olduğu bu günlerde!!!Saygilarimla....
20 Temmuz 2013 12:13
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler