YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
30 ilçe kadınlar için buluştu
30 ilçe kadınlar için buluştu
24 Ekim 2014 01:29
İzmir Konak Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, bir ilke imza atarak 30 ilçe belediyesinde kadın ve sosyal politikalar alanlarında çalışmalar yapan bürokrat ve personelleri buluşturdu.

İlçe belediyeleri arasında Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünü ilk kuran belediye olan Konak Belediyesi, bir ilke daha imza attı.

İzmir’in 30 ilçe belediyesinde kadın ve sosyal politikalar alanlarında çalışmalar yapan bürokrat ve personeller Konak’ta buluştu. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın daveti üzerine Basmane Semt Merkezi’nde düzenlenen toplantıda kadın ve dezavantajlı gruplara yönelik projeler paylaşıldı, fikir alışverişinde bulunuldu.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, bir araya gelme fikrinin Büyükşehir Belediyesi Soysal Projeler Daire Başkanı Aytuğ Balcıoğlu’nu ziyaretleri sırasında gündeme geldiğini belirterek, “Madem İzmir’de yaşıyoruz, ‘İzmir’deki projeleri biz götürüyoruz, o zaman bu çalışmalar içinde bir arada olabilir miyiz, bir birimizin derdine deva olabilir miyiz, birlikte proje üretebilir miyiz?’ dedik ve ilkini Konak Belediyesi olarak biz düzenledik” dedi.

"Her türlü çabaya varız"

Kadın ve aile konularında diğer ilçelerle ortak projeler yapmak istediklerini de dile getiren Başkan Pekdaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadın hareketinden gelen bir kadın olarak her türlü çalışmalarda yanınızdayım. Herkesin birbirinden öğreneceği çok şey var. O nedenle bu tür toplantılar çok önemli. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda ilçe belediyeler olarak bizler dayanışmayı daha da artırabiliriz. Bunun için her türlü çabayı göstermeye varız.”

Köy buluşmaları önerisi

Özellikle köylerde yaşayan kadınlara yönelik çalışmalarda birlikte hareket etmenin faydalı olacağına vurgu yapan Pekdaş, “Köyde yaşayan kadınlarımızın ürettiği çok güzel ürünler var. Biz ev sahipliği yapalım, her seferinde bir ilçemizi davet edelim.

Köylü kadınlarımızı ilçemizde misafir edelim. Böylelikle hem onların köylerinden dışarı çıkmalarını ve şehri tanımalarını sağlarız hem de kermesler düzenleyerek ürettiklerini tanıtıp, satışına katkı koyabiliriz. Birlikte bir köy buluşması yapabiliriz” diye konuştu.

Komisyon kuruldu

İki saat süren toplantıda katılımcılar da tek tek söz alarak ilçelerinde kadın ve aile hizmetlerine yönelik yürütülen projeler hakkında bilgi verdi. Toplantı sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Konak, Seferihisar, Bayındır ve Karabağlar Belediyelerinden oluşan bir komisyon kuruldu.

Bu komisyonun kadın danışma merkezlerinin sorunlarını ortaya koymak, çözüm önerileri getirmek ve ilçeler arasında işbirliğini artırmak üzere bir çalıştay düzenlemesine karar verildi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler