YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 metrekarelik mağarada yaşam savaşı
Fethiye'de Likya döneminden kalma tarihi kaya mezarda bir buçuk yıldır yaşayan kanser hastası ve bir bacağı felçli adamın hali görenleri isyan ettiriyor.
3 metrekarelik mağarada yaşam savaşı
08 Aralık 2009 / 18:23 Güncelleme: 08 Aralık 2009 / 19:10

Altı yıl önce Ankara'dan Fethiye'ye gelen ve burada inşaatlarda çalışarak geçimini sürdürmeye çalışan 63 yaşındaki 4 çocuk babası Sabri Ertürk, ekonomik kriz nedeniyle inşaat sayısı azalınca Fethiye Kalesi yakınlarındaki Likya dönemine ait tarihi kaya mezarlardan birinde yaşamaya başladı.

Bir buçuk yıldır tavanından sular damlayan ve rutubetten duvarları küflenmiş kaya mezarda yaşam mücadelesi veren Ertürk, burada geçirdiği günlerin sonunda hasta olmuş. Geçtiğimiz temmuz ayında kendisine verilen yeşil kartla Antalya'daki bir hastaneye giden yaşlı adam, doktorların mide kanseri teşhisiyle yıkılmış. Burada kendisine yapılan bir iğne sebebiyle şimdi sol bacağının da felç olduğunu söyleyen yaşlı adam, sığındığı kaya mezarda ölümü bekliyor.

Komşularının yardımıyla yaşayan ve kendisinin bu durumundan yetkililerin haberinin olduğunu söyleyen Sabri Ertürk, kimseden bir şey istemediğini söylüyor. Doktorların  kendisine ilaç dahi verme gereği görmediği için de öleceğini düşünen yaşlı adam, "Bu halime de şükür, burada yalnız başıma huzurla ölümümü bekliyorum." Dedi. Eşi ve 4 çocuğundan yıllar önce ayrılan Ertürk, ailesinin nerede olduğunu bilmediğini ve onlarında kendisinin nerede olduğunu bilmediklerini söyledi. Yaşadıklarını anlatan Sabri Ertürk "Fethiye'ye geleli 6 yıl oldu. Önceleri inşaatlarda çalıştım ama daha sonra kanseri olunca buraya sığındım. İnsanoğlu her zorluğu aşar, bende bu halime şükrediyorum. 2008'den beri bu kaya mezarda yaşıyorum. Üşümüyorum, ailemle ilgili de konuşmak istemiyorum. Kimseden bir beklentim yok çünkü tüm mülki amirlerin burada kaldığımdan haberi var. Vatandaşın derdini çözmek onların görevi. Hiçbir gelirim yok yemek de yiyemiyorum mide kanseri olduğum için sadece sıvı şeyler yiyebiliyorum. Bir zamanlar çok güzel günlerde yaşadım. Naci Bozkurt'ların damadıydım ben çok güzel günler de gördüm ama şimdi böyle işte. Burada dünyadan bir haberim. Ne oldum değil ne olacağım diyeceksin, çanta dolusu parayla gezer villada otururdum şimdi bu haldeyim." Dedi. 3 metrekarelik tarihi mezara koyduğu birkaç parça eşya ile günlük yaşamını sürdürmeye çalışan Sabri Ertürk, kendisini tanıyanlara selam gönderdi.

HABERİN VİDEOSU

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler