24 Ocak 2018 Çarşamba
 • Altın162,450
 • BIST118.400
 • Dolar3,7705
 • Euro4,6284
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,2731
 • İstanbul4 °C
 • Ankara-1 °C
 • İzmir4 °C
 • Konya-1 °C
 • Adana5 °C
 • Antalya10 °C
 • Diyarbakır6 °C
 • Bursa1 °C
 • Kayseri0 °C
 • Kocaeli2 °C
 • Şanlıurfa6 °C
 • Gaziantep5 °C
 • İçel10 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 ayda 400 kez yanan evin sırrı
Siirt Üniversitesi, Siirt'te 3 ayda 400 defa evle ile ilgili araştırma ve inceleme raporu yayınladı.
3 ayda 400 kez yanan evin sırrı
11 Şubat 2013 / 22:57 Güncelleme: 11 Şubat 2013 / 23:03

Siirt Üniversitesi, farklı branşlardan akademik personellerden oluşturduğu komisyonun yaptığı inceleme ve araştırma sonucunda yangının çıkış nedenleri ile ilgili rapor yayınladı. Siirt Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, komisyon tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde yangınların çıkışında iddia edildiği gibi metafizik unsurların etkili olma ihtimalinin zayıf olduğu, ailenin de psikolojik tedaviye ihtiyacı olduğu kanaatine vardı.

Siirt Üniversitesi raporda şunları ifade etti:

"Siirt merkezde ikamet eden Zeki Toprak adlı vatandaşın evinde sürekli çıkan ve nedeni tüm olarak bilinmeyen yangın olayına ait Siirt üniversitesi rektörlüğü 24.12.2012 tarih YÖK.2.Sİ.71.00/780 sayılı yazılarına binaen üniversitemiz bünyesinde kurulan bir komisyon söz konusu tarih itibariyle Zeki Toprak isimli şahsin ailesiyle temasa geçerek sürekli incelemelerde bulunmuştur.

Ailenin genel durumu ile ilgili tespitler

Aile genellikle ekonomik durumları düşük olan insanların ikamet ettiği gecekonduların yoğun olduğu evren mahallesinde ikamet etmektedir. Ailenin 4 çocuğunun bulunduğu en büyük alan 12 yaşında olduğu tespit edilmişti. Aile reisi Zeki Toprak ilk okul mezunu olduğu iki katlı bir gece kondu da oturduğu 300-500 TL civarında aylık geliri olduğu tespit edilmiştir.

Yangının çıkış nedeninin anlaşılabilmesi için gerçekleştirilen çalışmalar özetle şu şekilde cereyan etmiştir:

24 Aralık 2012 de komisyon üyelerinden bir kısmı ilk görüştükleri Toprak ailesinin evinde gerçekleştirilmiştir. 7 Ocak 2013 tarihinde ise tüm komisyon üyeleri sözü edilen eve giderek aile fertlerinden bazılarıyla ayrı ayrı görüşülmüş, bazı teknik incelemeler ve gözlemler yapılmıştır.

Yangınla ilgili tespitler

Ailenin beyanına göre ilk yangın 13 Ağustos 2012 tarihinde meydana gelmiştir. yangının devam etmesi itfaiye çağrılarak yangın söndürüldüğü ifade edilmiştir. En son yangının 28.01.2013 tarihinde çıktığı beyan edilmiştir. Ailenin beyanına göre kameraların takılmasından önce günde ortalama 7 defa yangın çıkmış olup toplamda 500'der fazla yanma olayı gerçekleştirmiştir.

Yapılan teknik inceleme sonucunda aşağıda belirtilen noktalara dikkat çekilmiştir

"Yangının genellikle noktasal olarak tutuştuğu gözlenmiştir. Yangında yanan bez, elbise, yatak ve yorganların kısman yandığı görülmüştür. Yangınların sadece aile fertleri uyanıkken yanı 07- ile akşam 23.00 saatleri arasında meydana geldiği ifade edilmiştir. Hiç bir yangın olayının aile fertlerinin uykuda olduğu saatlerde gerçekleşmediği beyan edilmiştir. Evde kimsenin olmaması durumunda kesinlikle herhangi bir yangın veya yanma olayının gerçekleşmediği beyan edilmiştir. Aile reisi çıkan yangınlar nedeniyle Şırnak ilinin Cizre ilçesinde ikamet etmekte olan yakınlarının yanına geçici olarak taşınmış olmalarına rağmen yanma olaylarının orada da devam ettiği beyan edilmiştir. Bütün bu yangınlarda tutuşan materyallerin dışarıda değil de evde kullanılan giyim eşyalarından bir veya evdeki bir bez parçası olduğu tespit edilmiştir. Bugüne kadar meydana gelen tüm bu yangınlar neticesinde aile fertlerinin bedenen hiç bir zarar görmediği anlaşılmıştır.

Yangınların çıkış tarihi ve zaman konusunda aile fertleri çelişkili beyanlarda bulunmaktadır. Aile reisi tarafından çıkan yangınlarda aile fertlerinden birinin veya bir kaçının (özellikle çocukların) ceplerinden çakmak çıktığı ve bu çakmakların dışarıdan geldiği iddia edilmiştir.

İncelenen kamera kayıtlarına göre; 25 Aralık 2012 tarihinde saat 17.22'de çıkan yangında 1-2 dakika önce aile fertlerinden birinin, yangının çıktığı muhite girip bir buçuk dakika bekledikten sonra çıktığı ve daha sonra da diğer aile fertlerinin bulunduğu odaya girildiği görülmüştür.

Söz konusu kişinin o mahalden ayrılmasının yarım dakika sonrasında ise o bölgede alevlerin tutuşup geliştiği ve bu sırada aynı şahsın, daha önce girdiği odadan çıkıp, direk olarak yangının çıktığı muhite girdiği ve o noktada yangının çıktığını aile fertlerine haber verip beraberce yangını kontrol altına aldıkları gözlenmiştir.
Zeki Toprak kameraların yerleri ve görüş açıları konusunda yeterince bilgi sahibi olduğunu ve hatta kendisinin, evdeki kayıtları tutan bilgisayarı kullanabildiği ve görüntülere ulaşabildiğini, kimi zaman da geçmişe ait görüntüleri izlediğini beyan etmiştir.

Şahsın evine kameralar yerleştirildikten sonra meydana gelen yangınların tümünün, özellikle kameraların görüş alanının dışında gerçekleştiği tespit edilmiştir.

Yukarıda belirtilmiş olan tüm bu verilere istinaden komisyon tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde yangınların çıkışında, iddia edildiği gibi metafizik unsurların etkili olma ihtimalinin zayıf olduğu kanaatine varılmıştır. Olayın tam olarak anlaşılabilmesi için aile fertlerinin sosla-psikolojik açıdan uzun süre gözlemlenmesi gerekmektedir. Detaylı araştırmanın uzun süreç gerektirmesi nedeniyle, kısa vadede aile fertlerinin doktor psikolog gözetiminde bulundurulması yararlı olacaktır. Bu arada aile sosyal ekonomik, kültürel ve psikolojik destek sağlanmasının gerektiği kanaatine varılmıştır" denildi.

İHA

Etiketler: , ,
00:15
 // Kenan Akkuş
Daha önce de bu haberle alakalı yorumumda BEŞHARFLİLER diye başlık atıp, bu işin cinlerle alakalı olmadığını yazmıştım.
Şimdi bir adım daha ileri gidip, bu aileye profösyonel bir şartlatan tarafından yönlendirildiğini düşünüyorum. Maksat, halkı bu tür hurafelerle uyutup, kandırmak. Bu işin altında şarlatanlık peşinde olan bir örgüt yada gurup var. Psikolojik sorunu olan bir çocuk, kamera görüş açısını pek de belirleyemez. Bir de memlekette kamera kıtlığımı var ki, yarım açı görüntü almış. Çapraz köşelere takacak kamera kalmamışmı. Aile kameralardan neden haberdar edilmiş. Tamam mahremiyet sınırları aşılmadan bu yapılabilirdi....
12 Şubat 2013 00:15
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler