YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
29 MayIs 1993 te dört ırkçı Alman, Türk asıllı Gen
29 MayIs 1993 te dört ırkçı Alman, Türk asıllı Gen
29 MayIs 1993 te dört ırkçı Alman, Türk asıllı Gen
05 Şubat 2008 / 11:02 Güncelleme: 05 Şubat 2008 / 00:00


Almanya da, çoğu akraba olan Türk ailelerin yaşadığı binada çıkan yangın faciayla sonuçlandı. 5 i çocuk, 9 kişi alevlerin içinde kalarak can verdi


ALMANYA' nın Ludwigshafen kenti, 15 yıl önce bir Türk ailenin evinin kundaklandığı ve 5 kişinin öldüğü Solingen katliamını akıllara getiren bir yangın felaketini yaşadı. Önceki akşam saat 17:30 sularında, kent merkezinde Türk ailelerin yaşadığı 4 katlı bir apartmanın birinci katında başlayan yangın kısa sürede tüm binaya yayıldı. Korkunç yangında Kaplan ve Özkaplı aileleri 9 ferdini kaybetti. Ölenlerin 5 inin çocuk olması acının boyutunu daha da artırdı.


İTFAİYE GEÇ Mİ GELDİ


Ludwigshafen Belediye Başkanı Eva Lohse Bu İkinci Dünya Savaşı ndan beri kent tarihinin en büyük yangını derken, itfaiyecilerin müdahalesi de tartışma konusu oldu. Bölgedeki Türkler itfaiyenin olay yerine 20 dakikada ulaşabildiğini söylerken, yangından 4 saat sonra üçüncü katın tekrar alev alması da kafalarda soru işareti yarattı. Ancak karnaval nedeniyle bölgede bulunan araçların beş dakikada yangın yerine gittiğini savunan kentin İtfaiye Müdürü Peter Friedrich, itfaiyecilerin ilk aşamada binaya girmemesi ve su ya da köpük püskürtmemesiyle ilgili eleştirileri de Su ya da köpük aşırı sıcakta buharlaşarak bina içindeki çok sayıda insanın kavrularak ölmesine neden olurdu diye yanıtladı.


DOĞALGAZ MI SALDIRI MI?


Giriş katında başlayan, merdivenleri ve bazı bölümleri ahşap olan binayı kısa sürede saran yangının çıkış nedeni belirlenemedi. Ancak doğalgaz sıkışması nedeniyle başlamış olabileceği öne sürüldü. Fakat ırkçı saldırı ihtimali de bulunuyor. Zira Türkler in yoğun olarak yaşadığı Ludwigshafen kenti, geçen yıl ırkçı saldırılarla gündeme gelmişti. Kasımda aşırı sağcılar kentte 60 Türk ün yaşadığı bir binayı kundaklama girişiminde bulunmuş, gece alevleri tesadüfen fark eden iki kişi sayesinde bina zamanında boşaltılmıştı. Ağustosta da kentteki Alemi İslam Camii nin duvarlarına sprey boyalarla gamalı haç ve SS sembolleri çizilmişti.


KARNAVAL İPTAL EDİLDİ


Yangının kent karnavalı için yürüyüş yapan gösteri grubunun binanın önünden geçmesinin hemen ardından başladığı belirtildi. Yangın nedeniyle kentte süren karnaval da iptal edildi.


Çocukları camdan attılar, polis yakaladı


Alevler kısa sürede yayılınca, apartman sakinleri binada mahsur kaldı. Dışarı çıkamayacaklarını anlayan aileler, çocuklarını kurtarmak için 3 üncü kattan aşağı attı. Polislerin tuttuğu iki çocuk, mucize eseri yara almadan kurtuldu. Merdivenlerle pencereden içeri giren itfaiye erleri de 2 çocuğu kurtarmayı başardı.


2 kardeş, bir kuzen aynı dairede öldü


YangInda ölen Medine Kaplan ın Gaziantep teki kardeşi Salman Küplü, kız kardeşinin evlenip 18 yıl önce Almanya ya gittiğini, eniştesi ile birlikte geçici işlerde çalıştıklarını söyledi. Salman Küplü kendilerine gelen bilgiye göre ölenlerin ablası Medine (48), gelinleri Döne Kaplan, 5 aylık hamile Hülya Kaplan ile kızları Dilara (10) ve Karanfil (3), Kamil Kaplan (3), kardeşi Kenan Kaplan (2) ve kuzenleri İlyas Kaplan (2), Berna Özkaplı (22) olduğunu söyledi. Salman Küplü, Ablam Nazire ile eniştem Cevdet Kaplan ın yaralı olduğunu öğrendik. Medine, 2.5 ay önce izine gelmişti. İtfaiyenin olay yerine geç gittiği bilgisi var. İhmal olduğunu düşünüyoruz. Yok yere öldüler diye ağladı.


Solingen de 5 Türk ü yakmışlardı


29 MayIs 1993 te dört ırkçı Alman, Türk asıllı Genç ailesinin Solingen deki evini ateşe verdi. Yangında 9 yaşındaki Hülya Genç, 12 yaşındaki Gülüstan Öztürk ve 18 yaşındaki Hatice Genç olay yerinde, 27 yaşındaki Gürsün İnce ile 4 yaşındaki Saime Genç ise hastanede ölmüştü. VATAN

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler