YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2017 Hac kuraları ne zaman çekilecek? 2017 hac kontenjanı
2017 Hac kuraları ne zaman çekilecek? 2017 hac kontenjanı
15 Şubat 2017 12:28
Hac vazifesini gerçekleştirmek isteyen milyonlarca hacı adayı, hac kuralarının ne zaman çekileceğini merak ediyor. Peki, hac kuraları ne zaman çekilecek? 2017 hac kontenjanı kaç kişi? Detaylar haberimizde...

Kutsal topraklardaki hac vazifesini gerçekleştmek isteyen milyonlarca vatandaş, hac kuralarının açıklanacağı tarihi heyecanla bekliyor. Bu yıl kontenjan artışıyla birlikte geçtiğimiz yıllarda bu topraklara gitmeye hak kazanamayanlara yeni bir fırsat doğacak. Peki 2017 hac kuraları ne zaman çekilecek?

KURA ÇEKİMİ İÇİN GERİ SAYIMA GEÇİLDİ

Türkiye’den hacca gitmek için bu yıl 335 bin kişi yeni kayıt yaptırdı. Daha önce başvuranlarla birlikte hac görevini yapmak isteyenlerin sayısının bu sene 2 milyonu aşacağı bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu sene hac görevini yerine getirmek isteyen 335 bin kişinin ilk kez kayıt yaptırdığı belirtildi. Daha önce otomatik gerçekleştirilen kayıt yenileme işleminin ise 9 Ocak’ta başlayıp, 31 Ocak’a kadar devam edeceği kaydedildi.

Daha önce kayıt yaptıran ve kayıtlarını bu yıl yenilemesi beklenen yaklaşık 1 milyon 700 bin hacı adayına bu yıl 335 bin kişinin eklenmesiyle, hacı adayı sayısı 2 milyonu aşacağı düşünülüyor.

KONTENJAN ARTTI, 80 BİN KİŞİ HACI OLACAK

Suudi Arabistan’ın Mescid-i Haram bölgesinde sürdürdüğü genişletme çalışmaları kapsamında Türkiye, 4 yıldır 74 bin olan kotasına rağmen, bu kotanın azaltılması nedeniyle yaklaşık 60 bin kişiyi hacca gönderebiliyordu.

Geçen yıl 59 bin 200 olan hacı adayı kontenjanı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Suudi yetkililer arasında imzalanan 2017 Yılı Hac Protokolü çerçevesinde 80 bine çıkarıldı.

HAC KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, kutsal topraklara gidecek hacı adaylarını belirlemek için gerçekleştirilecek kura çekimi, 24 Şubat Cuma günü Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda yapılacak.

Bilgisayar ortamında, basın ve kamuoyuna açık yapılacak kura çekiminde hacı adayları, başvuru yapan 1 milyon 892 bin 724 kişi arasından belirlenecek.

HAC KURA SONUÇLARI SORGULAMA

Vatandaşlar, saat 15.00'te başlayacak kura çekiminin sonuçlarına aynı gün saat 23.00'ten itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının "http://hac.diyanet.gov.tr" internet adresinden ulaşabilecek.

HAC KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Kurada "Kesin Kayıt Hakkı" elde edenler, 27 Şubat-10 Mart tarihlerinde "Kesin Kayıt Yaptırabilir" belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kayıtlarını yaptırabilecek.

Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, kura sırası gözetilerek 16-24 Mart arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

 // ramazan sarikan
Bu yil kayit yaptirali 10 yilim cikma sansim varmi......
16 Şubat 2017 14:28
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler