YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2015'te sınır anlaşmazlığı kalmayacak
2015'te sınır anlaşmazlığı kalmayacak
25 Eylül 2013 12:30
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhuriyetin ilanından sonra hazırlanan hudutnamelerin araziye uygulanmasında yaşanan sıkıntıları, il, ilçe ve köy sınırlarını yeniden belirleyerek çözecek.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Okan Erhan Oflaz, AA muhabirine, metinsel içerik sağlayan hudutnamelerde kullanılan coğrafi isimlerde yıllar içinde bazı değişiklikler olduğunu söyledi.

O dönemdeki coğrafi isimlerle bugün kullanılanların farklılık gösterdiğini anlatan Oflaz, bu nedenle hudutnamenin belirttiği sınırları araziye uygulamada sorunlar yaşandığını, köylüye sorulduğunda da farklı lokasyonların gösterildiğini ifade etti.

Bu durumun komşu köyler arasında, kullanım hakkı konusunda ihtilafa neden olduğuna işaret eden Oflaz, idari sınırlardaki belirsizliğinin kurumların hiyerarşisinde de sıkıntı yarattığını bildirdi.

Türkiye'nin, AB müktesabatı gereği idari sınırlarını sunması gerektiğini de belirten Oflaz, sorunu gidermek için İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda, sınırların yeniden belirlenmesi için çalışma başlatıldığını ifade etti.

-Kurumların elindeki veriler bir araya getirilecek

İlgili kurumların katılımıyla çalışma grubu oluşturduğunu dile getiren Oflaz, ilk çalışmanın birkaç ay önce Çamlıdere'de başlatıldığını belirtti. Çamlıdere'deki çalışmaları yılın sonuna kadar tamamlayacaklarını, gelecek sene de ülke genelinde yaygınlaştıracaklarını anlatan Oflaz, "2015'e kadar çalışmayı tamamlamayı planlıyoruz. 2015'te artık sınır anlaşmazlığı nedeniyle sorunlar yaşanmayacak, 30-40 yıllık sınır kavgaları bitecek" diye konuştu.

İl, ilçe ve köy sınırlarını yeniden belirleme çalışmaları kapsamında, ilgili tüm kurumların elindeki coğrafi verileri bir araya getireceklerini ifade eden Oflaz, şunları kaydetti:

"Her kurumun elinde veri tabanı var. Örneğin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde tapulama sınırı var. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü her yıl çiftçiyi destekleme fonu dağıtıyor, bununla ilgili köylerin veri tabanına hakim. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün elinde barajlar, akarsu ve göllerden dolayı hidrografya ve ona komşu köy datası var. Bunları üst üste koyuyoruz, o bize altlık oluşturuyor, bir hudut ortaya çıkarıyoruz. Daha sonra kaymakamlıkların başkanlığında, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de yer alacağı ilçe idare kurulu, bu sınırları dolaşacak. Bir problem olmadığı görülürse sınır, İller İdaresi Genel Müdürlüğüne bildirilecek. İçişleri Bakanlığının onayından sonra da Cumhurbaşkanlığına sunulacak."

Oflaz, çalışmayı belirli aşamaya getirdikten sonra, 30 ilde büyükşehir belediyelerine devretmeyi planladıklarını belirtti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler