YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2015 fitre miktarı ne kadar?
2015 fitre miktarı ne kadar?
03 Haziran 2015 09:38
2015 fitre miktarı belirlendi. Diyanet, fitre miktarını belirleyerek günlük fitre miktarını açıkladı. 2015 fitre miktarı asgari gelire göre hesaplandı. Diyanet'in belirlediği 2015 fitre miktarı en kadar?

Diyanet, 2015 fitre miktarını açıkladı. 2015 fitre miktarı ne kadar? Günlük fitre miktarı ne kadar, fitre nedir ve kimelre gfitre verilir?  Ramazan ayı hazırlıklarının yapıldığı şu günlerde Diyanet, çok merak edilen bir konu hakkında açıklama yapıldı.  Diyanet, asgari ücretlere göre belirlenen günlük fitre miktarını açıkladı.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı fitre miktarı:

Din İşleri Yüksek Kurulu 2015 yılı fıtır sadakası miktarını belirlemek üzere 21/05/2015 tarihinde toplanmış ve müzakereler sonucunda, 2015 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2016 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük sadaka-i fıtır miktarını 11,50 TL. (Onbir Lira Elli Kuruş) olarak tespit etmiştir.

Belirlenen bu miktarın, "asgari miktar" olduğunun, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığının hatırlatılması, bu konuda ideal olanın, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesinin tavsiye edilmesi ve söz konusu meblağın, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebileceği uygun görülmüştü.

FİTRE NEDİR?

Fitre ya da fıtır sadakası, temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip ve durumu iyi olan, oruç tutamayacak durumdaki Müslümanların Ramazan ayında fakirlere verdikleri yardım.

Fitre sadece oruç tutamayacakların verebileceği bir yardım değildir. İslam dinince zengin sayılan bütün Müslümanların, fıtır sadakalarını vermeleri vaciptir. Fitre miktarı her ailenin yaşam standartlarına göre 1 kişinin ortalama günlük yiyeceği ya da bunun karşılığı olan parayı vermesidir.

Etiketler: ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler