YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
200 yıl daha büyük deprem beklenmiyor
200 yıl daha büyük deprem beklenmiyor
13 Aralık 2015 08:13
Büyükşehir'in Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı'nda konuşan Prof. Dr. Barış, Kocaeli'nde 150-200 yıl büyük deprem beklenmediğini söyledi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı-II' akademisyenlerin sunumlarıyla tamamlandı. Çalıştayın teknik oturumuna katılan KOÜ Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış, önümüzdeki 150-200 yıl Kocaeli'de büyük deprem beklenmediğini, ancak olası İstanbul depreminin kenti etkileyeceğini söyledi.

Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu'nda yapılan çalıştaya Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden Prof. Dr. Mustafa Erdik, İTÜ Jeoloji Mühendisliği'nden Prof. Dr. Okan Tüysüz, KOÜ Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Gönül Balkır, Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Tamer Aker ve Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç katıldı.

ÖNCEDEN BİLMEK MÜMKÜN DEĞİL

Çalıştayda konuşan Prof. Dr. Şerif Barış, depremleri önceden bilmenin henüz mümkün olmadığını dile getirerek "17 Ağustos 1999'da yaşanan depremde gerilimin tamamına yakını boşaldı. Şu anda ölçümlerde bir depremsellik görülmüyor. Kocaeli'nde büyük bir depremi 150-200 yıl beklemiyoruz. 7,4 büyüklüğünde bir deprem olması için bu kadar süre geçmesi gerekiyor. Marmara'da olacak bir depremi Kocaeli'nin batısında bekliyoruz. Depremi haber verecek her türlü analizleri yapmaya çalışıyoruz" dedi. Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı'nda söz alan Genel Sekreter Yardımcısı Mengüç ise Büyükşehir'in depreme yönelik yaptığı çalışmalardan örnekler verdi.

Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ise "1999 depremini Kocaeli'de yaşayan biri olarak, bir şehir plancısı olarak depreme yönelik çalışmalarımızı aktarmak istiyorum. Büyükşehir'in depreme yönelik çalışmalarını zemin yapısına yönelik çalışmalar, deprem eğitimi ve bilinçlendirme çalışmalar, planlama çalışmaları ve kentin yenilenmesi olarak dört gruba ayırabiliriz. Sismoloji Merkezimizde eğitim ve bilinçlendirme programı yaptık. Sekapark içindeki eğitim merkezinde bulunan deprem simülasyon cihazında eğitim veriyoruz. Bu çalışmalar çerçevesinde Çin'de düzenlenen uluslararası prestijli bir yarışmada birincilik ödülü aldık. Kentin yenilenmesi noktasında Kocaeli'nin tamamını planladıkve kentsel dönüşümü başlattık" ifadesini kullandı.

SASKİ TİMİ HAZIR

Sakarya'da olası bir depreme yapılan hazırlıklar kapsamında Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) bünyesinde Arama ve Kurtarma Takımı kuruldu. Kurum çalışanı 10 gönüllüden oluşan ekibe arama, kurtarma ve ilk yardım eğitimleri veriliyor. SASKİ İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı eğitimlerin artarak devam edeceğini belirtti.

 

SABAH

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler