YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 kişiye daha umut oldu
Uşak'ta beyin ölümü gerçekleştikten sonra yüzü, bacakları ve iki kolu Antalya'daki hastalara nakledilen Ahmet Kaya'nın korneaları da İzmir'deki iki hastaya nakledildi.
2 kişiye daha umut oldu
30 Ocak 2012 / 19:01 Güncelleme: 30 Ocak 2012 / 20:48

Uşak'ta beyin ölümü gerçekleştikten sonra yüzü, bacakları, iki kolu Antalya'daki hastalara nakledilen Uşaklı Ahmet Kaya'nın korneaları da İzmir'de iki hastanın sağlığına kavuşmasını sağladı.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Prof. Dr. Ayşe Yağcı, Doç. Dr. Sait Eğrilmez, Uzman Dr. Melis Palamar'dan oluşan ekip tarafından Kaya'nın korneaları Manisalı 38 yaşındaki Şenol Kölemen ile Denizlili 34 yaşındaki Cem Dağ'a nakledildi.

Prof. Dr. Ayşe Yağcı yaptığı açıklamada, kornea nakilleri sayesinde iki hastanın da gözlerinin yeniden görmeye başladığını söyledi.

Operasyonların üç gün önce yapıldığını ve yaklaşık 1'er saat sürdüğünü dile getiren Yağcı, ''Her iki hastanın da sağlık durumu oldukça iyi. Önceden göremiyorlardı şimdi görüyorlar'' dedi.

Sol gözüne kornea nakli yapılan Şenol Kölemen, 1988 yılında sağ gözüne kornea nakli yapıldığını hatırlattı.

Ahmet Kaya'nın bağışlanan korneasının sol gözüne nakledilmesiyle tamamıyla sağlığına kavuştuğunu dile getiren Kölemen, ilkokul çağlarındaki görme kusurundan dolayı okuyamadığını ve okulu yarıda bırakmak zorunda kaldığını anlattı.

Kölemen, nakil yapılan gözündeki görme oranının yüzde 10 olduğunu ifade ederek ''İnsanları göremiyordum. Artık görebildiğim için çok mutluyum. 3 çocuğum var. Onlara doyasıya bakıp hasret gidereceğim'' dedi.

Sağ gözüne kornea nakli yapılan Denizlili Cem Dağ ise daha önce iki kez nakil olmasına rağmen uyum sorunu yaşadığını, Kaya'dan bağışlanan korneanın nakledilmesiyle görmeye başladığını kaydetti.

Gözlerindeki görme oranının yüzde 5 seviyesinde olduğunu, nakilden sonra görmeye başlamanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Dağ, ''Koyu Galatasaraylıyım. Galatasaray'ın maçını Arena'da net bir şekilde seyretmek istiyorum. Bağışta bulunan Ahmet Kaya'nın ailesine teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun'' diye konuştu. AA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler