YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 kez kanseri yendi şimdi iş kadını
2 kez kanseri yendi şimdi iş kadını
28 Nisan 2012 11:21
Art arda yakalandığı rahim ve lenf kanserini 9 yıllık mücadeleyle yenmeyi başaran 2 çocuk annesi ev kadını Ayşe Aydın, sağlığına kavuştuktan sonra ayakkabı mağazası açarak iş hayatına atıldı

Bolu'da 9 yıllık mücadeleyle rahim ve lenf kanserini yenmeyi başaran ev kadını, sağlığına kavuşmasının ardından açtığı ayakkabı mağazasıyla iş hayatına atıldı.

Bolu'da yaşayan ve 16 yaşında rahim kanseri olduğunu öğrenen 2 çocuk annesi Ayşe Aydın (27), 4 yıl süren tıbbi tedaviyle kanserden kurtuldu. Bir yıl sonra rahatsızlığı nedeniyle gittiği hastanede lenf kanseri olduğunu öğrenince ikinci kez şok yaşayan Aydın, uzun süre kemoterapi gördü.

''Yakınları ile çocuklarının sevgisi ve desteğiyle iki kez kanserden kurtulduğunu'' söyleyen Aydın, sağlığına kavuştuktan sonra ''köşesine çekilmek yerine'' İzzet Baysal Caddesi'nde ayakkabı mağazası açarak iş hayatına atılmayı tercih etti.

Ayşe Aydın, AA muhabirine, ilk kez kanser olduğunu öğrendiğinde 16 yaşında olduğunu, 4 yıllık tedavinin ardından bu hastalığından kurtulduğunu, 1 yıl sonra başka bir rahatsızlığı için hastaneye gittiğinde de lenf kanseri olduğunu öğrendiğini söyledi.

Kanserle 9 yıl boyunca mücadele ettiğini ifade eden Aydın, ''Bu dönemde saçlarım ve kaşlarım aşırı derece dökülmeye başladı. Saçlarım döküldüğünde çıt çıtlar taktım ama hiçbir zaman 'saçlarım dökülüyor' diye moralimi bozmadım. Kendime 'bu da geçecek, hayattayım ve güzel günler beni bekliyor, savaşmalıyım' dedim. Bu tür hastalıklarda tedavi çok önemli ama moral en önemlisi'' dedi.


-''Gülerek bakmalısın ki hastalığı hiçbir zaman aklına gelmesin''-


Kanser hastalarına yakınlarının moral ve motivasyon sağlamaları gerektiğini ifade eden Aydın, pozitif düşünceyle hastalığın üstesinden gelinebildiğini belirtti. Hastalığı süresince ailesinin desteğini her zaman yanında bulduğunu vurgulayan Aydın, ''Ailem bana hiçbir zaman rahatsızlığımı belli etmedi ya da başka insanların bana o gözle bakmasına izin vermedi. Kendimle barışık bir insanım. Sürekli hayata gülümsüyorum. Hasta olduğum dönemde doktorum bile 'gördüğüm en garip hastasın' dedi. Onun için kimse rutin kontrollerini geciktirmesin'' diye konuştu.

Erken teşhis ve moralden dolayı bu kadar çabuk iyileştiğini söyleyen Aydın, şöyle devam etti:

''Kanser daha ilerlemiş olsaydı bu kadar moralli olur muydum  Müşterilerim bana 'Ayşe hanım, 9 yıl kanserle mücadele etmişsiniz, benim de babam kanser, ne yapmamız gerekir ' diyorlar. Ben de 'babana gülerek bakmalısın ki hastalığı hiçbir zaman aklına gelmesin, gülümsemenle hayat bulsun, senin gibi ağlayacak durumda olan insanları babanın yanından uzak tut, yoksa insan nasıl moral bulacak' diyorum.''

Ayşe Aydın'ın eşi Erol Aydın ise eşine hastalığını hissettirmemeye çalıştıklarını ifade ederek, ''Kendi gayreti de çok fazlaydı. Moral ve motivasyonun bu tür hastalıklarda çok önemli olduğunu bildiğimiz için yardımcı olmaya çalıştık. 'Başarılı olduk' diye düşünüyorum. Allah kimseye bir daha göstermesin. Mutluyuz şu anda'' ifadelerini kullandı.


-Erken teşhis hayat kurtarıyor-


Bolu Sağlık Müdürü Mahmut Arık da kanser hastalarında moral ve motivasyonun çok önemli olduğuna dikkati çekerek, morali yüksek olan hastaların iyileşme oranlarının diğer hastalara oranla daha fazla olduğunu vurguladı.

Kanser Erken Tanı ve Tarama Merkezi'ne (KETEM) başvuran hastalara yaş gruplarına göre tetkikler yapıldığını ifade eden Arık, şu bilgileri verdi:

''Kliniğimize 50 yaş üstü bayan ve erkekler davet edilerek 2 yılda bir rutin takipleri yapılmakta. Buna göre 50 yaş üstü hanımlara meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanseri, erkeklere kalın bağırsak ve prostat kanseri taraması Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü tarama esaslarına göre uygulanmakta. Kliniğimize başvuran 50 yaş üstü bayan ve erkeklerde sosyal güvencesi olmayanlara tüm tetkikler ücretsiz yapılmaktadır. Erken teşhisin bu kadar önemli olduğu bir hastalık için zaman kaybetmeye değmez, korkuyla yaşanmaz.'' (AA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler