YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"1915'te katliamı Ermeniler yaptı"
"1915'te katliamı Ermeniler yaptı"
15 Haziran 2015 16:17
Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olduktan sonra Ermeni meselesiyle ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak amacıyla araştırma yapan ve doktorasını da bu alanda tamamlayan emekli Kurmay Albay Dr. Taşçıoğlu, 1915'te asıl katliamı 2 milyon dolayında Müslümanı ka

Dr. Ömer Lütfi Taşçıoğlu, 1915 olaylarında hayatını kaybeden 56 bin Ermeni'ye karşılık, Osmanlı belgelerine göre 1 milyon 931 bin, ABD'nin Louisville Üniversitesi'nden tarihçi Prof. Dr. McCarthy'ye göre 1 milyon 600 bin Müslümanın hayatını kaybettiğini belirterek, "Bu, yapılanın bir Ermeni soykırımı değil, Müslüman soykırımı olduğunu açıkça gösteriyor" dedi. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olduktan sonra Ermeni meselesiyle ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak amacıyla araştırma yapan ve doktorasını da bu alanda tamamlayan emekli Kurmay Albay Dr. Taşçıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1915'te asıl katliamı 2 milyon dolayında Müslümanı katleden Ermenilerin yaptığını bildirdi.

Taşçıoğlu, Osmanlı Devleti'nin tüm ikazlarına rağmen Ermenilerin "soykırım" denilebilecek nitelikteki katliamlardan vazgeçmemeleri ve devlet aleyhine casusluk faaliyetleri üzerine "24 Nisan Emirnamesi"nin çıkarıldığını belirterek, Ermeni komite merkezlerinin kapatılması ve evraklarına el konulması kararının alınması sonrası komite liderlerinin İstanbul'da tutuklandığını söyledi.

Ermenilerin katliama devam etmeleri üzerine ordu, kolordu ve tümen komutanlarına casusluk ihanetini hissettiklerine köy ve kasabalardan göç ettirme yetkisinin verildiğini anlatan Taşçıoğlu, şöyle konuştu:

"Bu yapılırken Ermenilerin tamamı göç ettirilmemiştir. Katolik ve Protestan olanlar, İstanbul, Bursa ve Kütahya Ermenileri, düşman işgali altında olan Van ve Kars Ermenileri ile kamu kuruluşlarında görev yapan Ermeniler göçten muaf tutulmuştur. Bunların sayısı 205 bindir. Din değiştiren 95 bin Ermeni de zorunlu göçten kurtulmuştur. Bu göç sırasında da Ermenilere hazine arazilerinden çiftlik ve köyler tahsis edilmesi ve mesleklerini devam ettirmeleri için sermaye ve mesleki aletler verilmesi gibi önlemler almıştır. Bu kapsamda Ermenilere ödenek de tahsis edilmiştir. Yine geride bıraktıkları malları değeri üzerinden satılmış ve bedeli hak sahiplerine dağıtılmıştır."

Taşçıoğlu, o dönemde Osmanlı coğrafyasındaki 438 bin Ermeni'nin göç ettirildiğini ve bunlardan 382 bininin göç noktalarına vardıkları konusunda yabancı konsoloslukların kendi büyükelçiliklerine ve dışişleri bakanlıklarına gönderdikleri raporlarla ilgili belgelerin bulunduğunu vurgulayarak, "30 bin Ermeni, göç noktalarına vardıktan sonra salgın hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmiş. Aynı dönemde Osmanlı ordusunda baş gösteren salgın hastalıklar nedeniyle de yaşamını yitiren asker sayısı 466 bindir" ifadelerini kullandı.

31 Aralık 1918 tarihli kararnameyle de Ermenilerin istedikleri yerlere geri dönmelerine imkan verildiğine değinen Taşçıoğlu, Ermenilerin zayiatlarının herkes tarafından abartılarak dile getirildiğini ancak göç eden Türklerin yaşadığı zorluklara ve sıkıntılara kimsenin değinmediğini kaydetti.

Van'daki katliam

Taşçıoğlu, Van'ın 1915 olayları sırasında nüfusunun 160 bin dolayında olduğunu ve bunun yalnızca yüzde 30'unun Ermenilerden oluştuğunu anımsatarak, "Van'ın nüfusunun yüzde 62'si Ermeniler tarafından katledilmiştir. Bu da kentin nüfusunun 160 bin dolayında olduğunu düşündüğümüzde 100 bin Müslümanın katledilmesi demektir ki o dönemde Ermenilerin gerçekleştirdiği en büyük katliamlardan biri Van'da yaşanmıştır" diye konuştu.

ABD'nin Louisville Üniversitesi'nden tarihçi Prof. Dr. McCarthy'ye göre de Anadolu'da Ermeniler tarafından katledilen Türklerin sayısının 1 milyon 602 bin olduğuna dikkati çeken Taşçıoğlu, ABD'li tarihçinin, hesaplamaları yaparken rakamları Türkler lehine yorumladığı şeklinde eleştirilere maruz kalmamak için sayıyı düşük göstermeye çalıştığı şeklinde açıklamalarının olduğunu belirtti.

Taşçıoğlu, 1981 yılında Beyaz Saray'ın bir araştırma yaptığına işaret ederek, şöyle dedi:

"Araştırmada, ölen Müslümanların sayısı 2 milyon 400 bin olarak belirlendi ama diaspora o kadar getiri sağlıyor ki Beyaz Saray'ın bu belgeleri açıklamasını önlüyor. Bunu söyleyen Beyaz Saray'ın hukuk danışmanı.  1915 olaylarında hayatını kaybeden 56 bin Ermeni'ye karşılık, Osmanlı belgelerine göre 1 milyon 931 bin, Prof. Dr. McCarthy'ye göre 1 milyon 600 bin Müslümanın hayatını kaybettiği görülüyor. Bu, yapılanın birErmeni soykırımı değil Müslüman soykırımı olduğunu açıkça gösteriyor."

 // Memet
bunları biliyoruzda neden onların yaptığı gibi yapmıyoruz... tazminat isteyelim ermenistan dan......
15 Haziran 2015 18:26
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler