YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
19 Mayıs şiirleri kısa ve yazıları
19 Mayıs şiirleri kısa ve yazıları
11 Mayıs 2016 08:43
19 Mayıs Gençlik Bayramının kutlanmasına kısa süre kaldı. 19 Mayıs'ta okullarda şiirler okunur, eğlenceler yapılır, yazılar paylaşılır. Bizler de 19 Mayıs hakkında kısa şiirleri ve yazıları sizler için derledik.

Her yıl 19 Mayıs'ta Gençlik ve Spor Bayramı kutlanır. Çeşitli etkinlikle kutlanan 19 Mayıs'ın vazgeçilmezleri arasında 19 Mayıs şiirleri ve 19 Mayıs yazıları vardır. 19 Mayıs şiirleri ezberlenecekse kısa olanlar tercih edilir. Kısa 19 Mayıs şiirlerinin okuması daha kolay olduğu için tercih sebebidir. Bizler de kısa 19 Mayıs şiirleri ve kısa 19 Maysı yazılarını sizler için derlerdik.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili kısa şiirler. Kısa 19 Mayıs şiirleri. 19 Mayıs ile ilgili kısa şiirler. 19 Mayısla ilgili kısa şiir. Kısa 19 Mayıs şiiri. 19 Mayıs için yazılmış en güzel kısa şiirler.

19 Mayıs’ta

Karanlık sular arasında
Bir vapur yanaştı Samsun’a
Umut oldu Anadolu’ya
Mustafa Kemal, 19 Mayıs’ta

Birkan SOYLU
Kısa 19 Mayıs Şiirleri

19 Mayıs 1919’da

Yurdu düşmanlar sardı,
Güneşimiz karardı.
Ninelerin gözleri
Birer kanlı pınardı.

Serin bahar meltemi
Gibi beyaz bir gemi
Samsun’a demir attı,
Göklerimiz ağardı.

Bu gemide inanan,
Yurda şan, millete şan;
Büyük, eşsiz kahraman
Mustafa Kemal vardı.

M.Necati ÖNGAY
Kısa 19 Mayıs Şiirleri

19 Mayıs 1919

19 Mayıs,
Türk’ün temel taşıdır,
Onun ardından gelen
Kurtuluş Savaşı’dır.

İşte Türk gençliğine,
Sağlam temeldir, diye,
Türk’ün bu şanlı günü
Bırakıldı hediye.

Dünya 19 Mayıs
Bir kurtuluş düğünü.
Bugün 19 Mayıs
Gençlik ve Spor günü.

R.Gökalp ARKIN
19 Mayıs ile ilgili kısa şiirler

19 Mayıs

Coşuyor Karadeniz,
Çarpıyor yüreğimiz,
Açıldı Türk’ün önü,
Bekliyor Ata’yı
19 Mayıs günü.

Ata’m Samsun’a çıktı,
Yumruklarını sıktı,
Kurtuluşa hız oldu.
Savaştı içte, dışta,
Dünyaya yıldız oldu.

Ali ERTAN
Kısa 19 Mayıs Şiirleri

19 Mayıs

19 Mayıs günü,
Yaşıyor kalbimizde,
Atatürk güneş gibi,
Her zaman içimizde.

Tembellik yasak bize,
Parolamız ileri,
Dünyaya örnek olsun,
Çalışkan Türk gençleri.

Ülkü verir, hız verir.
Bize 19 Mayıs.
Yurdumuzu kurtaran,
Ata’yı unutmayız.

Tembellik yasak bize,
Parolamız ileri,
Dünyaya örnek olsun,
Çalışkan Türk gençleri.

F. ELMALI
Kısa 19 Mayıs Şiirleri

19 Mayıs

Şan katar, güç verir
Bizlere 19 Mayıs
Ülkemizi kurtaran
Ata’yı unutmayız.

Umut katar, güç verir
Bizlere 19 Mayıs
Ülkemi çağdaş yapan
Ata’yı unutmayız.

Coşku katar, güç verir
Bizlere 19 Mayıs
Yüzümüzü güldüren
Ata’yı unutmayız.

Birkan SOYLU
3 kıta 19 Mayıs şiiri

Atatürk’ün Gelişi

Doğdu 19 Mayıs’ta
Bağımsızlık güneşi
Umut oldu, can oldu
Atatürk’ün gelişi.

İlk korkuyu düşmana
Korkusuzca O verdi
Çare oldu, ses oldu
Atatürk’ün gelişi.

Topladı etrafında
Tüm vatan severleri
Şeref oldu, şan oldu
Atatürk’ün gelişi.

Birkan Soylu
08.05.2012
Atatürk’ün Samsun’a gelişini anlatan en güzel 19 Mayıs şiiri.

19 Mayıs Güneşi

Atatürk bir güneş gibi,
Doğmuş 19 Mayıs’ta,
Davul, zurna bir düğün,
Başlamış bütün yurtta.

Bir kurtuluş ateşi,
Yakılırken Samsun’da,
Vazgeçilmezdi artık,
Ölüm de olsa sonunda!

Yeşeren tüm umutlar,
Sonunda bahar oldu,
Bütün işgalci düşmanlar,
Vatanımızdan kovuldu.

Unutur mu? bu millet!
Önderi Mustafa Kemal’i.
Sonsuza kadar bakidir,
Ona olan sevgisi.

Birkan Soylu
4 kıta 19 mayıs şiirleri

Bugün 19 Mayıs

Atatürk’ün gözleri
Doğar Samsun ufkundan
Bugün 19 Mayıs
Umutluyuz yarından

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

YAZILAR

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919’da “Bandırma Vapuru” ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etti. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı. Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk’ün, Samsun’a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. Gençliğe bıraktığı bu önemli görevi söylevinde şöyle dile getiriyordu Atatürk: “Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır.”

Atatürk, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!” sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır. Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. 19 Mayıs; 1981 yılından bu yana “Atatürk’ü Anma Günü” olarak da kutlanmaktadır. Bunun nedeni Atatürk’ün bir söyleşi sırasında: “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” demiş olmasıdır.

YAZI-2

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ATATÜR beklide bir ulusun kaderini değiştirmek için elindeki tüm imkânlar ile savaşıyordu. Bir adım atılması gerekiyordu bu uğruna binlerce can verilen, her karış toprağı bu ulusta yaşamış insanların kanları ile şekil almış vatan için. Mustafa Kemal ATATÜRK 19 Mayısta hafif hasarlı bir vapur olan bandırma vapuru ile Samsuna hareket etmiş ve varmıştır. Bu sırada Samsunu İngiliz askerleri işgal altına almıştı bu işgale karşı çok üzülen ve vatan uğruna çarpışmak isteyen Türk makineli tüfek birliğinde teğmenlik yapan Hamdi ismindeki bir teğmen direniş göstermek için dağa çıkmaya karar verir. Ve ona eşlik etmek isteyen pek çok er de Hamdi teğmene katılarak ona eşlik eder. Mustafa Kemal ATATÜRK de bu direnişi desteklemek ve Samsunu işgalden kurtararak bir direnişin, bir ülkenin içindeki cevher ile nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini göstermek ister. Tüm bu olaylar son bulduktan sonra Mustafa Kemal ATATÜRK bu günü ülkedeki tüm gençlere adayarak bu günün öneminin asla unutulmamasını ve gençlerin aslın da ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir.

Eğer bir ülke içine düştüğü zor bir durumdan bu kadar çabuk kurtulduysa, bu kadar çabuk yükselmeye başladıysa ve bu kadar çabuk kalkındıysa. Emin olun tüm bunlar Mustafa Kemal ATATÜRK sayesindedir. Her yıl ülkemizde 19 Mayıs büyük coşku ve sevinç ile kutlanır. Gençler düzenledikleri gösteriler ile yaptıkları şovlar ile bu güne renk katarlar. Cümlelerimize son verirken son bir mısra daha yazmak istiyoruz Türk ulusunun asla unutmamasını istediğimiz küçük bir not.  ‘’ Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! ‘’

YAZI-3

BAYRAM GÜNÜ

Güler yüzlü bir bahar sabahıydı. Babam: Onur, bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı. Bayram törenini birlikte izleyelim.» dedi. Hemen babamın boynuna sarıldım. Yanaklarından öptüm, içim içime sığmıyordu.

Sağol baba. Beni ne çok sevindirdin bilemezsin, dedim.Hemen kahvaltımızı yaptık. Babamın elinden tutarak bayram yerine doğru yürüdük. Yol boyu evler, dükkanlar, mağazalar, okullar, daireler bayraklarla donatılmıştı. Geçit töreninin yapıldığı alana geldik. Konuşmacılar Atatürk’ten Ulusal Kurtuluş Savaşı’ndan kongrelerden söz etti­ler. Çok güzel şiirler okundu. Sonra çeşitli spor gösterileri seyrettik. Liseli ağabeylerin gösterileri çok güzeldi. Ateş çemberinden atlıyorlardı. Burada en çok hoşuma giden gösterilerden biri, beyaz ve kırmızı eşofman giymiş ağabeylerin yere yatarak bayrağımızın resmini çizmeleriydi. Bu gösterileri bütün seyirciler ayakta dakikalarca alkışladılar. Eve gelirken babama : Baba, neden 19 Mayıs Bayramı yapılıyor diye sordum. yavrum dedi. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yurdumuzu düşmanlar paylaştılar. Bize yalnız Ankara ve çevresindeki bazı iller kalmıştı. işte bu sırada Atatürk «Türk yurdu bölünmez bir bütündür» diye harekete geçti. 19 Mayıs bin dokuz yüz on dokuzda yurdu düşmandan temizlemek için Samsun’a çıktı. Oradan Amasya’ya, Erzurum’a, Sivas’a giderek Ulusal Kurtuluş Savaşı hazırlıklarına başladı. Ordular kurdu.Daha sonra yaptığı savaşlarla düşmanı yendi.

29 Ekim bin dokuz yüz yirmi üçte cumhuriyeti ilan etti. O tarihten beri, her yıl Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün olan 19 Mayıs’ı Gençlik, Spor Bayramı ve Ata’yı Anma Günü olarak kutluyoruz. Atatürk bu bayramı «Türk gençliğine armağan etti» dedi. Demek Ulusal Kurtuluş Savaşımız 19 Mayıs bin dokuz yüz on dokuzda başladı. Onun için her yıl bu ulusal günü bayram yaparak kutluyo­ruz. Gençlik, Spor Bayramı size kutlu olsun, babacığım, dedim. Babam durdu, gülümsedi. Onur. bayram hepimizin bayramı. Hepimize kutlu, mutlu olsun yavrum, dedi.

Onur Durukan

YAZI-4

Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Savaşında yenilgiyle ayrılmış Avrupa’nın hasta adamı olarak nitelendirilen Osmanlı İmparatorluğu topraklarında gözü olan Avrupa devletleri tarafından çeşitli bahanelerle işgal edilmeye başlanmış. Milletini seven vatansever yurttaşlarımız çeşitli kurtuluş yolları aramaya başlamışlar.

Bazı vatan topraklarını düşman işgal ederken vatanseverler çarpışarak şehit düşmüşlerdir. Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal’de kurtuluşun Anadolu topraklarında Anadolu halkıyla birleşerek topyekûn savaşarak kazanılacağına inanıyordu. Bu sebeple 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan ayrılarak Samsun’a doğru yola çıktı. 19 Mayıs 1919 Samsun’a ayak bastı. Düşmanlar bütün yurdu ele geçirmeye başlamıştı. Yurt yavaş yavaş parçalanmaya başlamıştı. Fransızlar, İtalyanlar, İngilizler, Yunanlılar, Ermeniler tarafından yurdumuz işgal edilmeye başlanmıştı. Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basıp Kurtuluş Savaşını başlatması milletimizin de yaşlısı genci çocuğu kadını her şeyiyle “Ya istiklal ya ölüm” ilkesiyle bu savaşa katılması, Türklerin esir edilemeyeceğini her zaman hür yaşayacağını bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini pes etmeyeceğini ve Türk topraklarının işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Mustafa Kemal, 19 Mayıs gününü kurtuluş günümüz ve özgürlük ateşini yaktığı gün olarak Gençlik ve Spor Bayramı yapmış ve tüm Türk Milletine özellikle gençlere armağan etmiştir.

Yazan: Mustafa Bayrakçı, Şht. Alb. İbrahim Karaoğlanoğlu İ.Ö.O, 6/D Sınıfı Öğrencisi – 2012

KOMPOZİSYON

Atatürk’ü Sevmek Ülkemizi Sevmektir

Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan hareket ederek Samsun’a geldiği gün olan 19 Mayıs 1919 tarihi, Milli Mücadelemizin başlangıç tarihi olması sebebiyle oldukça önemlidir.

Bu tarih ile birlikte kendi makus talihini tersine döndürmeyi başaran Türk milleti, Büyük Önderi Atatürk ile ne kadar gurur duysa azdır.

Bir özgürlük ve bağımsızlık aşığı olan Atatürk’ün milleti ile birlikte yok olma tehlikesini göze alarak başlattığı ulusal şahlanış, düşmanların ülkemizden kovulması ile nihayet arzu edilen sonuçla neticelenmiş, bizler bu günlere o günlerin çileli yıllarını yaşayan aziz milletimiz sayesinde gelmişizdir. Binlerce şehit vererek büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini bizlere emanet eden Atatürk’e ve milletimize layık olmak bizlerin her şeyden evvel en büyük görevi olmalıdır.

Bizler, millet iradesini esas olan ve ülkemizin yönetim şekli olan cumhuriyete sahip çıkarak, Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında her zamankinden daha da ileriye gitmenin azim ve kararlılığı içerisinde olmalı, teknolojiden en üst seviyede faydalanarak ülkemizi ileri ülkeler seviyesine çıkarmalıyız.

Atatürk, doğum günüm dediği 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etmekle, bizlere duyduğu güveni en güzel şekilde ifade etmiş, bağımsız ve özgür bir ülke olan devletimizin ilelebet bağımsız kalması için bizlere düşen görevleri Gençliğe Hitabesinde bir bir sıralamıştır. Her Türk genci Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okumak, anlamak ve tatbik etmekle üzerine düşen görevi zaten yerine getirecek, kendisine duyulan güveni böylelikle boşa çıkarmayacaktır.

Atatürk’e layık olmanın, ülkemize layık olmak olduğunu; Atatürk’ü sevmenin, ülkemizi sevmek olduğunu sakın aklımızdan çıkarmayalım.

Birkan Soylu

..

19 Mayıs 1919 Birinci Dünya Savaşı’nın topraklarımızı en çok etkilediği günlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün çözüm arayışı içinde Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı tarihtir. Savaşın tüm yurdu etkisi altına aldığı bugünlerde vatan topraklarımız Fransızlar İtalyanlar İngilizler Yunanlılar tarafından paylaşılmaya başlanmıştır ulu önder ülkeyi kurtarmak için Anadolu’ya geçmeye karar vermiş ve 16 Mayıs günü Samsun’a doğru yola çıkmıştır. Bu adım ve ardından gerçekleştirilen adımlar ülkemiz adına büyük önem taşır. 19 Mayıs ile başlayan bu dönemi genelgeler ve kongreler izlemiş “Ya istiklal ya ölüm!” ilkesi ile ülke düşmandan temizlenene kadar savaşmaya karar verilmiştir. 

19 Mayıs tarihi Kurtuluş Savaşımızın başlangıç günüdür Atatürk kurtuluş günümüzü Gençlik ve Spor Bayramı olarak tüm Türk milletine özellikle gençlere armağan etmiştir. Ülkeyi şekillendirecek kişilerin çocuklar ve gençler olduğundan yola çıkan ileri görüşlü Mustafa Kemal bugünü bayram ilan ederek gençlere spora sağlıklı yaşama ne kadar önem verdiğini göstermiştir. Bugünün ayrıca Atatürk’ü anma günü olarak kutlanmasının nedeni doğum tarihi kesin olarak bilinmeyen Mustafa Kemal’in doğum günü sorulduğunda ülkemiz için dönüm noktası olan bu tarihi yani 19 Mayıs’ı söylemesidir. 

1919 yılından itibaren her yıl 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır spor faaliyetlerinden oluşan gösteriler yapılır günün önemiyle ilgili şiir ve yazılar okunur çeşitli gösteriler düzenlenir Atatürk ve bu ülke için Kurtuluş Savaşı’nda emeği geçen her birey saygıyla anılır.

Sema Özbek

..

Ve bir 19 Mayıs sabahı… Bugününü çilekeş Anadolu için diğer günlerden farklı olacağı Mustafa Kemal’in gözlerinden belliydi. Çakmak çakmaktı bugün gözleri… Bandırma Vapuru’ndan Karadeniz’in ufuklarına süzülen bakışları Karadeniz kadar kara, Karadeniz kadar maviydi bugün…

Mustafa Kemal Samsun’a yalnız gitmiyordu. Umut götürüyordu Anadolu’ya, bağımsızlık, gelecek, güç götürüyordu. Karadeniz’in azgın dalgalarını yara yara “demokrasi” götürüyordu Anadolu’ya. Anadolu yıllardır bu doğumu bekliyordu, yıllardır sancılar çekiyordu. Ama artık bu çocuk doğmalıydı. Doğmalıydı ki Anadolu artık naralarla dünyaya hürriyetini haykırabilsin. Doğmalıydı ki, Anadolu yıllardır üzerinde oynanan oyunlara son versin ve de dünyaya “bende varım” diyebilsin. Doğum çok yakındı. Mustafa Kemal de belki bunu bir doğum olarak düşünmüştü ve yıllar sonra doğum gününü soranlara “19 Mayıs olsun” demişti.
O sabah Türk milleti için doğumun başlangıcıydı. Bir başkaldırıştı, isyandı, Karadeniz’in dalgaları kadar azgın bir haykırıştı.

Ve Mustafa Kemal Samsun’a “ayakbastı”.Artı k Anadolu’nun çocuğu doğdu. Koskoca bir milletin Kurtuluş Savaşı başladı. Anadolu baskıdan, işgalden, yönetimin zulmünden kurtulmak için savaşıyordu. Bunun içinde 19 Mayıs sabahı doğan çocuğa sonradan “Cumhuriyet” adını verecekti. Mustafa Kemal 19 Mayıs sabahı Samsun’dan doğum ateşini yakmasaydı, belki bu çocuk Anadolu’nun içinde yıllarca onu zehirleyip hiç doğmayarak Anadolu’nun uygarlıklar cennetinin ölümüne neden olacaktı. Belliydi…

Mustafa Kemal’in çakmak çakmak gözlerinden bunu bildiği belliydi. Bugün yine bir 19 Mayıs sabahı.19 Mayıs 1919′da başlayan sancılarla doğan çocuk tam 82 yaşında. Hala 19 Mayıs sabahındaki gibi heyecanlı, büyümek için hırslı, yeni doğmuş kadar güçlü.Çünkü bu çocuğu doğuran Türk Milleti, yıllar boyu onu sahiplendi, onu yetiştirdi.Ve hala 82 yaşında bir çocuk!

ÖNEMİ

19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a geldiği gündür. Ulusal bayram günümüzdür. Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanIR.

Her sene 19 Mayıs’ta kutlanan “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” Türkiye’nin milli bayramları arasındadır. Önceden ismi “Gençlik ve Spor Bayramı” iken 12 Eylül darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak isim değiştirmiştir.

Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Bu önemli gün Türkiye’de resmi bayram olarak kutlanmaktadır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye genelinde stadyumlarda düzenlenen spor gösterileri ve geçit törenleriyle kutlanırdı. 2012 yılında alınan kararla Ankara dışındaki illerde stadyumda kutlama yapılmasının önüne geçilmiştir.

Üzerinde “Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına” yazan ve “Sevgi Bayrağı” olarak adlandırılan dev bayrağın Samsun valisine, oradan da Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale illerini geçerek Ankara’ya getirilerek Cumhurbaşkanına sunulması töreni de 2012 yılında iptal edilmiştir. Yerine 1919 metre bayrakla yapılan Gençlik Yürüyüşü getirilmiştir.

iyi
 // efe
çok güzel bir çalışma olmuş
...
21 Mayıs 2017 Pazar 12:21
 // Mustafa Akçakoca
Merhaba arkadaşlar ben bu şiirleri beğendim...
14 Mayıs 2016 20:38
 // zerda elif inan
Çok güzeldi...
13 Mayıs 2016 20:11
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler