YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
19-20 Mayıs hastaneler, PTT, bankalar, vergi daireleri açık mı kapalı mı?
19-20 Mayıs hastaneler, PTT, bankalar, vergi daireleri açık mı kapalı mı?
18 Mayıs 2016 16:40
20 Mayıs tarihinin haftanın son günü olan Cuma gününe denk gelmesi tatil hayali kuran resmi kurum çalışanlarını heyecanlandırdı. 20 Mayıs’ın tatil olması umudu taşıyan vatandaşlar 20 Mayıs Tatil mi? sorusunun cevabını merak ediyorlar.

19 Mayıs tarihinin perşembe gününe rastlaması akıllara tatil süresinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunu getirdi. Peki, 19 - 20 Mayıs tatil mi? 

20 Mayıs tatil mi? 19-20 Mayıs Bankalar ve PTT şubeleri açık mı? Yarım gün mü? Sorularının cevabını ve detaylar haberin ayrıntılarında.  

Bankalar, hastaneler, PTT, eczane 19-20 Mayıs 2016'da açık mı? 19-20 Mayıs günü bankaların açık olup olmadığını sizler için haberimizde derledik. Milyonlarca kişi 19-20 Mayıs günü banka ve PTTlerin açık olup olmayacağını merak ediyor. Bankada, hastanede, PTT'de eczanede işi olanların bu çok merak ettiği sorunun cevabı haberimizde.

19 - 20 MAYIS RESMİ KURUMLAR TATİL Mİ MERAK EDİLİYOR

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs tatil mi? sorusu mayıs ayının ortalarına yaklaştığımız bugünlerde en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu yıl 19 Mayıs 2016 tarihinin Perşembe günün denk gelecek olması ve 20 Mayıs tarihinin haftanın son günü olan Cuma gününe denk gelmesi tatil hayali kuran resmi kurum çalışanlarını heyecanlandırdı.

20 Mayıs’ın tatil olması umudu taşıyan vatandaşlar 20 Mayıs Tatil mi? sorusunun cevabını merak ettiler. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 19 Mayıs tarihinde kutlanması ve millî bayram olması nedeniyle resmi tatil olarak geçiyor. Bu nedenle 19 Mayıs 1 gün resmi tatil olarak kabul ediliyor. 20 Mayıs tarihinin tatil olması ile ilgili olarak henüz resmi makamlardan bir açıklama yapılmadı. BU nedenle şu an itibarı ile 20 Mayıs 2016 tatil değil. Gelişmeleri haberin ayrıntılarından  takip edebilirsiniz.

20 MAYIS TATİL Mİ? - RESMİ AÇIKLAMA VAR MI ?

19 Mayıs Perşembe günü yaklaşırken herkes hafta sonunu tatil yaparak geçirmek isteyen vatandaşlar ve öğrenciler cuma günüde tatil olması durumunda hafta sonu ile birlikte toplam dört gün tatil yapmayı umut ediyorlar 20 Mayıs tatil olacak mı? Milli Eğitim Bakanlığı 20 Mayıs tarihinin tatil olup olmayacağı ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada, “Ortaöğretim Kurumları 28758 sayılı yönetmeliğine göre, 19 Mayıs günü resmi tatildir.” Şeklinde açıklama yapmasına karşın 20 Mayıs’ın tatil olup olmayacağı ile ilgili Resmî tatil günleri mеclis tаrаfındаn oylаnаrаk bеlirlеniyor. Ancak bazen turizm fааliyetlerinin hаreketlenmesi için özellikle resmi tatiller perşembe gününе denk gelince cuma gününü de tatil yapıyоr. Bu dа Bakanlar Kurulu kararıyla oluyor. 20 Mayıs Cuma için henüz bir Bakanlar Kurulu kararı yok. Dolayısıyla bugünün 20 Mayıs'ın ekstra bir karar çıkmadıkça tatil olmadığı söylenebilmektedir. 19 Mayıs tatilini fırsata çevirip 4 gün tatil yapmak isteyenler için kötü haber geldi. 19 Mayıs resmi tatil ancak 20 Mayıs'ta okullar ve iş yerleri devam edecek.

19 MAYIS HASTENELER- BANKALAR - PTT ŞUBELERİ - TATİL Mİ

19 Mayıs tarihinin resmi tatil olması nedeniyle bankalar, hastaneler ve PTT şuberleri gibi resmi kurumlar tatil yaağcağı için kapalı olarak. 1 gün süre olna resmi tatil sonrasında 20 Mayıs tatil olmadığı için günlük çalışmalarına devam edecek.

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI NEDİR - ÖNEMİ - TARİHÇESİ

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanmaktadır.  Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî bayramıdır. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

19 MAYIS İLK KEZ 1935’TE KUTLANDI

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te "Atatürk Günü" adı altında kutlanmıştır. Daga sona Beşiktaş kulübünün girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

19 MAYIS TÜM YURTTA BÜYÜK BİR ÇOŞKU İLE KUTLANIR

19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı her yıl Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.

2016 yılı resmi tatiller listesi şöyle:

Yılbaşı 1. gün 01 Ocak Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1 gün 23 Nisan Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü (İşçi Bayramı) 1 gün 01 Mayıs Pazar
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 1 gün 19 Mayıs Perşembe
 Ramazan Bayramı Arefesi 1/2 gün 04 Temmuz Pazartesi
Ramazan Bayramı 1. gün 05 Temmuz Salı
Ramazan Bayramı 2. gün 06 Temmuz Çarşamba
Ramazan Bayramı 3. gün 07 Temmuz Perşembe
Zafer Bayramı 1 gün 30 Ağustos Salı
Kurban Bayramı Arefesi 1/2 gün 11 Eylül Pazar
Kurban Bayramı 1. gün 12 Eylül Pazartesi
Kurban Bayramı 2. gün 13 Eylül Salı
Kurban Bayramı 3. gün 14 Eylül Çarşamba
Kurban Bayramı 4. gün 15 Eylül Perşembe
Cumhuriyet Bayramı 1,5 gün 28 Ekim Cuma 29 Ekim Cumartesi

 // melek
Kurban bayraminda hastaneler acik mi?...
10 Ağustos 2016 18:47
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler