YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
18 yıldır gazi sayılmadı
18 yıl önce Hakkari'de askeri görevini yaparkan mayın patlaması sonucu vücuduna şarapnel parçası saplanan Kazım Temel 18 yıldır gazi sayılmayı ve tedavi olmayı bekliyor....
18 yıldır gazi sayılmadı
07 Ocak 2010 / 13:45 Güncelleme: 07 Ocak 2010 / 15:32

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde askeri görevini yaparken mayın patlaması sonucu vücuduna şarapnel parçası saplanan Kazım Temel, 18 yıldır omzunda demir parçası ile yaşıyor. Yaralandıktan sonra gittiği askeri hastanede "Kendiliğinden çıkmasını beklemesi" söylenen Temel, hayatı kendisine zindan eden demir parçasından kurtulmak istiyor. Yaralandığı halde gazi sayılmadığını beliren Temel, "Maddi imkansızlıktan dolayı ameliyat olamıyorum." diyor.

Yaklaşık 20 yıl önce Hakkari Yüksekova'ya asker olarak giden Kazım Temel, terhisine 2 ay kala mayın patlaması sonucu yaralandı. Mayınlı arazide bulunan bir cesedi almak için mayınların arasına giren Temel, patlayan mayının şarapnel parçalarından kaçamadı. Temel'in boynundan giren demir parçası omzunda kaldı. Tedavi altına alınan Temel, ameliyat edilmedi ve kendisine demir parçasının bir süre sonra kendiliğinden çıkacağı söylendi. Bu şekilde terhis olan Temel, bir süre sonra şarapnel parçası nedeniyle rahatsız olmaya başladı. Sık sık ağrılara neden olan şarapnel parçası Temel'in hayatını kabusa çevirdi. Sürekli rahatsız olduğu için düzenli bir işte çalışamayan Temel, mesleği olan inşaatçılığı da şarapnel parçasının verdiği rahatsızlıktan dolayı bıraktı.

Aradan geçen sürede annesi ile birlikte yaşadığı evin kirasını bile veremez duruma gelen Temel, yetkililerden yardım bekliyor. Vatan için canını vermeye hazır olduğunu anlatan Temel, "Çağırırlarsa yine giderim. Kürt kökenli olmama rağmen vatanımı, milletimi ve bayrağımı her şeyden çok seviyorum. Ancak, bu şarapnel parçasından dolayı hiçbir iş yapamıyorum. Ameliyat olup kurtulmak istiyorum." dedi.

Askerde yaralandığı için Gazi sayılması gerektiğini belirten Temel, "Bütün resmi makamlara başvurdum. Durumumu anlattım ancak gazilik hakkı vermediler. Ben böyle değildim. Askere sağlam gittim böyle geldim. Şimdi kimse sahip çıkmıyor." diye konuştu.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler