YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
17 yıl sonra da acılar taze
17 yıl sonra da acılar taze
24 Mayıs 2010 18:36
Bingöl'de terör örgütü PKK tarafından şehit edilen 33 er anıldı

Bingöl'de, 24 Mayıs 1993'te birliklerine giderken terör örgütü üyelerince şehit edilen 33 asker, şehit edilmelerinin 17. yılında Anıttepe'de düzenlenen törenlerle anıldı.

Bingöl-Elazığ karayolunda şehit edilen 33 asker için ilk olarak merkeze bağlı Bilaloğlu köyündeki Anıttepe'de tören düzenlendi. Şehit ailelerinin de katıldığı anma törenine Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Mustafa Korkut Özaslan, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, 49. Motorlu Piyade Tugay Komutanı İsmail Hakkı Önder, askeri erkân ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunması ve Saygı Duruşu ile başlayan törende konuşan şehit aileleri, olayın Bingöl’e ve Bingöl halkına mal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Şehit Erkan Kaçar’ın annesi Münevver Kaçar, bu olayın Bingöl halkına mal edilmemesi gerektiğini ifade ederek, Bingöl halkının ilgisinden çok memnun kaldıklarını söyledi. Münevver Kaçar, “Bingöl Belediye Başkanından, Bingöl halkından dernek başkanı Ziya Bey'den, çok gurur duyduk. Çocuklarımıza çok değer vermişler.” dedi.

Şehit Erkan Kaçar’ın ablası Müşerref Söylemez ise “Bingöllüler çok sıcakkanlılar. 33 askere o kadar sıcak davranıyorlar ki. Gerçekten Bingöl’ün ben böyle insana değer verdiğini bilmiyordum. Şu an çok yanıldığımı hissediyorum.” diye konuştu...

Düzenlenen törende konuşan Bingöl Şehit Aileleri ve Malulleri Derneği (BİŞHAK) Başkanı Ziya Sözen, Bingöl halkının hiçbir zaman PKK’ya prim vermediğini söyledi. Bu yüzden olayların daha çok Bingöl’de cereyan ettiğini ve PKK’nın Bingöl’den intikam alırcasına eylemleri gerçekleştirdiğini söyleyen Sözen, “24 Mayıs 1993 günüydü. 33 tane erimiz, acemi birliklerini tamamlamış usta birliklerine gitmek üzere silahsız bir şekilde araçlara binmiş, gidecekleri yeni birliklere ulaşacakları anı hayal ediyorlardı. Bingöl yaylalarının güzelliklerini seyrederek geçecekleri yeri hayal ediyorlardı. Her şeyden habersizdirler. Kimisi tanışacağı yeni arkadaşlarını hayal ederken, kimisi de anne, baba ve sevdiklerinden ayrılmanın derin hüznüyle düşüncelere dalmıştı. Hepsi biraz sonra başına geleceklerden habersizdi. Bingöl dağlarından geçen araçlar hızla tuzağın içine gidiyorlardı. Günahsız askerlerimize karşı önceden hazırlanan bir olaydı bu.” diye ifade etti.

 "KÖYÜMÜZDEN 33 GENCİMİZ VURULSAYDI DA 33 GARİBAN ASKERİMİZ VURULMASAYDI"
33 askerin şehit edildiği yere yakın olan bir köylü kadının ’Köyümüzden 33 gencimiz vurulsaydı da 33 gariban askerimiz burada vurulmasaydı’ şeklindeki sözlerini hatırlatan BİŞHAK Başkanı Sözen, “Bingöl halkını bu olaya ve PKK terör örgütüne bakışını gözler önüne sermektedir. 33 erimizin şehit olmaları Türkiye gündeminden hiç düşmedi. Çoğu kişinin bir anıtları bile yok dediği zamanda Bingöl halkı şehitlerine karşı olan vefa ve minnet duygusu ile el ele vermiş ve şehitlerine sahip çıkmıştır.” şeklinde konuştu.
     

Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu da yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın eylemlerinden en çok bölge halkının zarar gördüğünü söyledi. Vali Balkanlıoğlu, şöyle dedi: “Milletimizin evlatlarını acımasızca katleden bu örgüt, aslında ne amaçladığını kendisi de bilmemektedir. Güzel memleketimizin her köşesinde insanlarımızı rahatsız eden suç organizasyonu haline gelmiştir.”
     

Burada düzenlenen törenin ardından Bingöl merkezde bulunan şehitler anıtının önünde yapılan törenin ardından program sona erdi. CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler