YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
155 ‘polis imdat’ Kürtçe konuşacak
Diyarbakır Emniyetinin toplum destekli polis uygulamasının ardından bir adım da Batman’dan geldi.
155 ‘polis imdat’ Kürtçe konuşacak
26 Ağustos 2009 / 09:03 Güncelleme: 26 Ağustos 2009 / 00:00

Batman Emniyet Müdürlüğü, '155 Polis İmdat (Hawar)' hattına, gelen ihbarların çoğunun Kürtçe olması nedeniyle Kürtçe bilen polisleri görevlendirdi.


Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Bilim, Kürtçe bilen personel sayesinde olaylara daha seri müdahale ettiklerini açıkladı. 24 saat aralıksız olarak hizmet veren 155 ihbar hattında görev yapan memurlardan en az birinin Kürtçe'yi iyi konuşup tercüme edebildiğini söyleyen Bilim şu bilgileri verdi: “Kürtçe bilen personel sayesinde olaylara daha seri müdahale ediyoruz. Göreve gelince bazı ihbarların Kürtçe geldiğini ve sonrasında çözüm yapılarak değerlendirildiğini öğrendim. Yaptığım araştırmada görevli 1645 personelden 371 kişisinin Kürtçe bildiğini tespit ettim. Bunlardan bazılarını 24 saat hizmet veren 155 Polis İmdat'a kaydırdım.” Daha önceki incelemelerde de vatandaşların çok önemli bazı ihbarları Kürtçe yaptığına dikkat çeken Bilim, Batman'da 2006'da şehit edilen 4 polisin faillerinden birinin de Kürtçe yapılan bir ihbar sonucu yakalandığını söyledi.


Kürtçe 155'e Batmanlılardan da destek geldi. Murat Malgir, halkın kurumlarla ilişkilerinde kolaylık sağlanacağını söyledi. Leyla Kürekçi de, “Türkçe bilmeyenler sorunlarını memura anlatamıyordu” dedi. Hazal Acar da şunları söyledi: “Çoğumuz, hırsızlık gasp ve benzeri olaylara şahit oluyoruz. Çoğumuz Türkçe bilmediği için 155 Polis İmdat hattını arayamıyoruz.”

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler