YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
150 yıldır vazgeçilmez lezzetini koruyor
150 yıldır vazgeçilmez lezzetini koruyor
24 Mayıs 2013 12:35
Türk yemek kültüründe ilk "fastfood" özelliğini taşıyan simit, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde 150 yıldır vazgeçilmezliğini koruyor.

Türkiye'de susamsız yapıldığı için "Safranbolu Simiti" diye ismiyle tanınan simit, ilçede aynı aile tarafından 4 kuşaktır işletilen fırında üretiliyor.

Fırının sahibi Mehmet Koca, yaptığı açıklamada, dedelerinin 150 yıl önce açtıkları fırında simitçiliğe başladıklarını belirterek, babadan oğula süren gelenekle 4 kuşaktır aynı yerde bu işi yaptıklarını söyledi.

Kendisinin de yaklaşık 30 yıldır simitçilik yaptığını dile getiren Koca, mesleği oğluna da öğrettiğini anlattı.

Koca, simitlerin kendine özgü özel tadını vermenin ustalık gerektiğini vurgulayarak, "Biz büyüklerimizden bunu yıllar içinde öğrendik. Yıllardır her sabah taze simitleri pişirerek insanlara ulaştırıyoruz" dedi.

Simitlere Türkler kadar yurt dışından gelen turistlerin de ilgi gösterdiğini anlatan Koca, "Fırınımız tarihi bölgede bulunuyor. Bu nedenle yabancı turistler de fırınımıza gelerek simitlerden alıyor. Turistlere ülkemize özel tatlar sunmak bizi mutlu ediyor. Amacımız daha uzun yıllar bu simitçiliği sürdürmek" diye konuştu.

 

AA

Etiketler:
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler