YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 yıl geçmesine rağmen cinayet hala karanlıkta
15 yıl geçmesine rağmen cinayet hala karanlıkta
15 yıl geçmesine rağmen cinayet hala karanlıkta
24 Ocak 2008 / 17:45 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

15 yıl önce katledilen Uğur Mumcu'nun katillerinin üzerine 'tuğla çeksek duvar yıkılır' diye gidemeyenleri halk barajın altında bıraktı ama cinayet hâlâ çözülemediHer şey bu dizelerdeki gibi. Bomba ile vuruldu. Ve unutulmadı. Mumcu 24 Ocak 1993’te Ankara’da uğradığı bombalı saldırıda öldü. Saldırının failleri meçhul kaldı. Dönemin yöneticileri, yürütülecek soruşturmanın “namusları” olduğunu ifade ederken, eşi Güldal Mumcu’ya taziye ziyaretinde bulunan dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, soruşturmanın önünde engeller olduğunu kabul ediyordu.


DUVARIN ALTINDA KALIRSINIZ


Ağar’ın sözleri karanlığın ve derin ilişkilerin boyutunu da gözler önüne seriyordu: “Duvardan bir tuğla çekemem, yıkılır.” Güldal Mumcu hemen cevap veriyordu bu sözlere: “Çekin, altında kalsınlar.” “Yapamam” karşılığını veren Ağar’a tarihi bir karşılık veriliyordu: “O zaman siz altında kalırsınız.” Failleri bulunamasa da tek işi gazetecilik olan Mumcu, karanlığı yenmeyi hep başardı. Mumcu, ölümünün 15’inci yılında çeşitli etkinliklerle anılacak.


KIZININ HAZIRLADIĞI BELGESEL


Etkinlikler, Ankara Batıkent’teki anıtına bugün saat 11.00’de çelenk konulmasıyla başlayacak. Mumcu’nun bombalı saldırıya uğradığı evinin önünde saat 13.00’te de “Uğur Mumcu sesleniyor” isimli oyun sahnelenecek. Mumcu’nun kızı Özge Mumcu tarafından hazırlanan “15 Yıl Önce Bugün” adlı belgesel ve “Tam Bağımsızlık Bilinci” isimli oyun da saat 20.00’de Ankara Üniversitesi Farabi Salonu’nda izlenebilecek.


Bombalı saldırıda katledilen gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 15’inci yılında çeşitli etkinliklerle anılacak. Mumcu’nun kızı tarafından hazırlanan “15 Yıl Önce Bugün” belgeseli de yarın Ankara’da izleyicilerle buluşuyor


‘Dağ gibi karayağız birer delikanlıydık... Babamız, sırtında yük taşıyarak getirirdi aşımızı, ekmeğimizi... Arabalar şırıl şırıl ışıklarıyla caddelerden geçerken bizler bir mum ışığında bitirdik kitaplarımızı... Kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya... Ecelsiz öldürüldük. Dövüldük, vurulduk, asıldık... Vurulduk ey halkım, unutma bizi..’

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler