YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 yaşında 7. kuma olarak gitti
15 yaşında 7. kuma olarak gitti
16 Eylül 2009 21:36
Beyaz Divarcı'nın anlattıkları inanılır gibi değil. "Hayatta bunlar da oluyor" dedirten öykü Malatya'dan...

 

Beyaz Divarcı, Malatya merkez bağlı Taşolar köyünde 7 çocuğuyla yaşıyor. Yaşı şu anda 42 ama onun için ilginç yaşam öyküsü 27 yıl önce başlamış. Yani 15 yaşında iken..

O yıllarda Pütürge ilçesine bağlı Tepehan beldesinde yaşıyordu. Annesi ve babası onu para karşılığı kendisini isteyen birine verdi. Aile kararı bildirdi zaten itiraz etme hakkı yoktu.

Aile geleneklerine göre kızın bir şeyin soramayacağını ve alınan karara saygı duymaktan başka çaresinin olmadığını da çok iyi biliyordu.

Az paraya verdiler

Duvarcı o günleri şöyle anlatıyor: "Çok geçmeden ilk kez gördüğüm Faik Divarcı, inek alır gibi beni aldı ve bu köye getirdi. Ailem beni para karşılığında verdi. Miktarı bilmiyorum, ama çok aldıklarını sanmıyorum"

Evlendiğinde kocasının oğlu askere gidiyordu

Faik Duvarcı küçük kızdan çok büyüktü. Öyle ki evlendiğinde askere giden oğlu vardı. Çocuklarından dolayı başka eşinin olabileceğini veya evlenmiş, boşanmış olabileceğini düşündü.

7. kadın olduğunu anladı

Oysa gerçek çok daha acıydı. Birlikte yaşamaya başladıktan sonra büyük bir şok yaşadı. Çünkü kendisinden başka 6 kadın daha vardı.

Birlikte yaşamaya başladıktan sonra kadınlar eve gelmeye başladı.. 6 kadından biri köyde yaşıyordu. Diğerleri Malatya ve İstanbul'da yaşıyordu. Beyaz Divarcı o zaman 7. kadın olduğunu anladı.

İlk eşini boşadı üç yıl sonra resmi nikah yaptı

Bu durumu öğrendikten sonra evden kaçmaya başladı. Her defasında ailesinden gördüğü baskılarla geri gönderildi. Kaçacak başka yeri de yoktu. 7 kadınlı Faik Divarcı, Beyaz'ın 18 yaşını doldurmasından sonra ilk eşini boşadı ve resmi nikah yaptı.

10 çocuk dünyaya getirdi

Evliliği süresince biri erkek 9'u kız olmak üzere 10 çocuk dünyaya getirdi. Ailenin en büyüğü olan üç kızını evlendirdi. Kalan 7 çocuğundan 4'ü okula gidiyor. Kocası 4 yıl önce öldü.

Köyde 3 çocuğu olan kuması yaşıyor

Köyde sadece 3 çocuğu olan bir kuması yaşıyor. Diğer kadınları başka yerlerde. Sadece buzdolabı ve televizyon bulunan evde, tüp olmadığı için yemeklerini odun ateşinde yapıyor. Malatya Belediyesi ve vatandaşların yardımlarıyla geçimini sağlıyor. Bulunduğu ev kocasını ölümünden sonra komşuları tarafından hazine arazisi üzerine yapıldı.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler