YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 gün daha dikkat!
Bakan Eroğlu uyardı, ''Soğuğa, yağışa ve sele karşı 15 gün daha dikkat olun" dedi. Tunca ve Meriç nehirlerinin taşması ile ilgili de rahatlan bir açıklama yapan Bakan, şu an için herhangi bir risk bulunmadığını söyledi...
15 gün daha dikkat!
08 Şubat 2012 / 14:12 Güncelleme: 08 Şubat 2012 / 14:05

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tunca ve Meriç nehirlerinin debisinin artmasıyla ilgili olarak şu anda herhangi bir riskin söz konusu olmadığını söyledi.

TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu üyeleriyle Orman Genel Müdürlüğü'nde bir araya gelen Eroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Eroğlu, bir gazetecinin ''Son yılların en ciddi yağışıyla karşı karşıyayız. Durum nedir  Taşkınlarla ilgili ne aşamadayız  Taşkınların ülkemizde açtığı zarar nedir '' sorusu üzerine Tunca ve Meriç nehirlerinde ıslah çalışmaları gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Hava sıcaklıklarının 6-8 derece arasında artacağını ve bunun ani kar erimeleri ile sel baskınlarına neden olabileceği konusunda ilgilileri ve vatandaşları uyardıklarını belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

''Bulgaristan'da bir alçak baraj çöktü. O da Tunca Nehri'ne geldi. Böylece bir miktar debi arttı. Bizim özellikle Edirne'de seddelerimiz var. Birincisi 'yaz seddesi' dediğimiz seddeler. Bunlardan birisi yaz seddeleri. Kış baskınları için de 'kış seddeleri' dediğimiz devasa seddelerimiz var. Biz baktık, yaz seddeleriyle kurtaramayacağımız için durumu ikinci seddeye vererek kurtardık. Ayrıca valilik ekipleri ve bakanlık mensupları taşkın alanında insanlar ve hayvanların dışarı alınmasını sağladı. Taşkın suları, kontrollü bir şekilde alana verildi. Taşkının, kış seddelerini de aşarak araziye yayılması büyük felaket olurdu. Öyle bir durum yok, dün gece de kontrol ettim. Şu anda herhangi bir risk yok. Sadece kış seddelerin bulunduğu alana su alınmış. O da kontrollü bir şekilde. Şu anda herhangi bir şekilde ne can ne de mal kaybı söz konusu değil. Dün gece debinin biraz azaldığını da gördüm.''

Eroğlu, pazartesi günü bakanlıkta ilgili tüm birimlerle toplanarak, alınacak tedbirleri tespit ettiklerini ifade ederek, Orman ile Meteoroloji genel müdürlükleri gibi ilgili tüm kurumların şu anda alarma geçtiğini kaydetti.

Sadece kendilerinin değil valilikler ve belediyelerin de basın yoluyla ikazda bulunduğunu dile getiren Eroğlu, ''Şu anda dereler kontrol ediliyor. Bir takım kritik noktalar varsa onlar açılıyor. Teyakkuz durumuna geçtik. Şu ana kadar büyük bir tehlike olmadı. Geçmiş yıllara göre yüksek kar kalınlıkları var. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıkları birden bire artarsa ani kar erimesi sıkıntı olabilir. Özellikle ona hazırlık yapıyoruz'' diye konuştu.

Eroğlu, ''Önümüzdeki günlerde yağış bekleniyor mu '' sorusunu da ''Önümüzdeki günlerde bir yağış başlıyor. Bazı bölgelerde kar, bazı bölgelerde yağmur olarak. Biz genelde bir haftalık tahmin yapıyoruz. Çünkü tahmin süresi uzadıkça isabet oranı azalır. Bütün dünyada da böyledir. Vatandaşlarımız soğuğa, yağışa ve sele karşı 15 gün daha dikkat etsinler'' şeklinde yanıtladı.

''MİT Müsteşarının ifadeye çağrılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz '' sorusunu da Eroğlu, ''Değerlendirme olmayacak. Türkiye'nin 50 yıllık kangren olmuş meselelerini konuşuyoruz. Siz onu, ilgili makamlara sorun'' dedi.

Eroğlu, toplantı kapsamında Komisyon Başkanı İbrahim Yiğit ve üyelere bakanlık olarak yürüttükleri çalışmalar hakkında sunum yaptı. (AA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler