YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
13 kez beyin kanaması geçirdi hala ayakta!
İrili ufaklı 13 beyin kanaması geçiren 33 yaşındaki Ferkan Taş, guines rekorlar kitabına başvurdu. Ferkan hala ayakta durarak doktorları bile şaşırttı.
13 kez beyin kanaması geçirdi hala ayakta!
05 Ekim 2012 / 12:26 Güncelleme: 05 Ekim 2012 / 12:49

33 yaşındaki Ferkan Taş son 13 yılda 13'te fazla beyin kanaması geçirdi. Hayata sıkı sıkı tutana Ferkan'ın hala ayakta  olması doktorlarını bile şaşırttı.

Türkiye'de bir ilk olduğunu söyleyen Ferkan Taş, "Bugüne kadar beni gören doktorlar yaşamamın bir mucize olduğunu söylüyor. Türkiye'de bu kadar beyin kanası geçiren kimse yok diye guiness rekorlar kitabına da başvurdum" diye konuştu.

İlki 199'da olmak üzere en son geçtiğimiz yıla kadar aralıklarla irili ufaklı 13 beyin kanaması geçiren Ferkan'ın durumu  TIP Literatüründe çok nadir görülen bir vaka. Kanamaların nedeni ise beyinde oluşan çok sayıdaki damar yumağı.

Hasta hakkında bilgi veren Prof. Dr. Murat Döşoğlu,  "Hastada bir kaçak oluyor kanama yapıyor ya da damar yumağı olabiliyor." dedi. Hastalığın doğumsal olarak gelişebidiği gibi sonradan da oluşabileceğini söyleyen Döşoğlu, "Hastalığın  birkaç tedavisi var ama  hastalık tekrarlayabiliyor" dedi.

KARACİĞER VE ŞEKER HASTALIĞI  BEYİN KANAMASINI TETİKLEYEBİLİYOR.

Dösoğlu, ailesinde beyin kanaması geçiren kişiler risk altında olduğunu belirterek, tansiyon ve  şeker hastalarını dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Döşoğlu, "Beyin kanamasında hasta o güne kadar hissetmediği şekilde şiddetle bir başağrısı hiseder. bilinci bulanıklaşabilir, denge kaybı yaşarsa dikkatli olmalıdır" diye uyardı

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler