YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 hayat daha söndü
12 hayat daha söndü
12 hayat daha söndü
09 Temmuz 2008 / 19:00 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


HABER: FATİH ÇİFTÇİ


Geçen yıl yaklaşık 40’a yakın kişinin boğulduğu Şanlıurfa'da, son 3 ayda 12 kişi, kanal ve göletlerde boğuldu. Tüm uyarılara rağmen serinlemek için kanal ve göletlere girenlerden geriye gözyaşları ve derin bir acı kaldı.


Şanlıurfa'da, havaların ısınmasıyla birlikte yapılan tüm uyarılara rağmen boğulma olaylarının önüne geçilemiyor. Emniyet, Jandarma ve DSİ yetkililerinin, “kanal ve göletlerden uzak durulması ”yolundaki uyarılar, sıcaktan bunalan vatandaşların ve özellikle çocukların, suya girmelerine engel olmuyor.12 hayat daha söndü


Sulama kanallarında geçen yıl 40’a yakın kişinin boğularak yaşamını yitirdiği Şanlıurfa'da, bu yıl içersinde son 3 ayda sulama kanalı ve göletlerde 12 kişi hayatını kaybetti.Dsi'den “Sulama Kanalı” Uyarısı


Şanlıurfa'nın verimli tarım arazilerini suya kavuşturan sulama kanallarında 2002 yılından buyana yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.


Güneydoğu Anadolu Projesi'nin en önemli yatırımlarından biri olan Atatürk Barajı'ndan alınan suyu Harran Ovası'na taşıyan sulama kanalları, tarım sektörünü bereketlendirdi. Bölge ekonomisine önemli bir gelir sağlayan dev su kanalları bilinçsizlik sonucu yüzlerce kişiye de mezar oldu.


Türkiye'nin en sıcak bölgesi olan Şanlıurfa'da özellikle yaz aylarında gençlerin ve çocukların serinlemek için seçtikleri sulama kanallarında 2002 yılından buyana 200'ün üzerinde kişi boğularak hayatını kaybetti.


Sulama kanallarında yaşanan boğulma olaylarını önlemek için alınan tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı. Özellikle İl Jandarma Komutanlığı ve DSİ 15. Bölge Müdürlüğü tarafından kırsal kesimlerde yapılan kontroller ve uyarıcı çalışmalar sonunda kanallardaki ölüm sayısının hızla azaldığı bildirildi.
Suda boğulma olaylarında yüzde 54'lük bir azalma meydana geldiğini belirten DSİ yetkilileri, vatandaşları serinlemek için sulama kanallarına girmemeleri konusunda uyardı. Pamuk sulama döneminin başladığını ve tünellerden su verildiğini hatırlatan yetkililer, "Yaz aylarının gelmesiyle birlikte istenmeyen üzücü olaylar meydana geliyor. Yapılan uyarıcı yazılara rağmen, bazı gençler ve çocuklar kanallara girerek yüzmeye çalışıyor. Oysa ki, bu tehlikelidir. Bir de kanal kenarlarında bulunan yollar köylüler tarafından kullanılıyor. Bunlar kullanılmasın. Çünkü bazen üzücü olaylar meydana geliyor ve araçlar kanala uçuyor. Bunun örneğini son 3 yıl içerisinde gördük. Bu yıl üzücü olaylarla karşılaşmak ve duymak istemiyoruz" dedi.Tehlikeye Rağmen Yüzmeye ve Balık Tutmaya Devam Ediyorlar!


Yetkililerin tüm uyarılarına rağmen özellikle hafta sonları Atatürk Baraj Gölü’nde tehlikeye aldırış etmeyen aileler, çocukları ile birlikte serinlemeye ve balık tutmaya devam ediyorlar.


Yaşları oldukça küçük olan çocukların gölletin hemen kenarında tehlikeden habersiz balık tutmaya çalışmaları, üzücü boğulma olaylarına adeta davetiye çıkarıyor.


“Neden Balık Tutuyorsunuz”, “Yaptığınız Şey Tehlikeli Değil mi” dendiğinde yanıt sonucu kaçınılmaz kılıyor. Yetkililerin yanı sıra asıl ailelerinin önlem alması, en önemli etkenlerin başında yer alıyor.


Şanlıurfa / Kanalahaber.com

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler