YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 yıl 'eklem faresi' ile yaşamış
10 yıl 'eklem faresi' ile yaşamış
06 Ocak 2010 17:58
10 yıldır 'eklem faresi' ile yaşayan hasta doktorları şaşırttı.

Manisa'nın Salihli ilçesinde, 10 yıldır diz ağrısı çeken hastanın dizinden, yapılan protez ameliyatında 12 ve 7 santimetre çapında ''eklem faresi'' tabir edilen iki kitle çıkarıldı.

Alınan bilgiye göre, Kırkağaç ilçesinde yaşayan ve 10 yıldır diz ağrısı çeken Mehmet Ali Kaçar (57), tedavi olmak için Salihli'de özel bir hastaneye başvurdu.

Ortopedi uzmanlarından Op. Dr. Rafet İdin tarafından muayene edilen hastanın dizinde iki farklı kitle tespit edildi.

Diz kireçlenmesi teşhisi konulan Kaçar'a, protez ameliyatı yapıldı. Ameliyatta, Kaçar'ın dizinden 12 ve 7 santimetre çapında ''eklem faresi'' diye tabir edilen iki kitle çıkarıldı.

Op. Dr. İdin, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu durumun, kıkırdağın kopup yıllar içinde serbest halde kemiksi bir yapıya ulaşmasıyla oluştuğunu, benzer vakalarda normalde bu kitlelerin çapının 1-2 santimetreyi geçmediğini belirtti.

Mehmet Ali Kaçar da diz ağrısının son zamanlarda dayanılmaz hale geldiğini ifade ederek, ''3 yıl önce başka bir hastaneye gittim. Doktor protez ameliyatı yapılması gerektiğini söyledi ancak yaptırmadım. Daha sonra bu hastaneye gelerek ameliyat oldum. Ameliyatım çok rahat geçti. Doktor ve diğer sağlık çalışanlarına teşekkür ederim'' dedi. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler