YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 milyon İstanbullu tehlikede
10 milyon İstanbullu tehlikede
17 Kasım 2009 08:44
"İstanbul'daki binalarda tuzlu deniz kumu-çakılı kullanıldı"

Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı Mimar-Ekonomist Remzi Kozal, olası bir depremde İstanbul’da 10 milyon kişinin can güvenliğinin tehlikede olduğunu söyledi. Geçen yıllarda, özellikle İstanbul’da yoğunlaşan kaçak inşaat patlaması yetkilileri, mühendisleri-mimarları kara kara düşündürdüğünü söyleyen Remzi Kozal şöyle konuştu:

TARİH TEKRAR EDECEK

“Bu kaçak yapılaşmalar, yaşadığımız depremlerden, sellerden hiç ders almadığımızı gösteriyor. ‘Tarih tekrardan ibarettir’ sözü maalesef kulaklarımızda çınlıyor. Evet, tarih yine tekrar edecek ve belki de milyonlarca insanımız enkaz altında kalacak ” İstanbul’da 3 milyon dolayında bina bulunduğunu, bu binaların yüzde 75’inin proje müellifi bulunmadığına dikkat çeken Kozal,“Yine, İstanbul’daki binalarda betonarme malzemesi olarak yaygın şekilde tuzlu deniz kumu-çakılı kullanılmıştır. İnşaat demirleri de çoğu zaman istenen niteliklerden uzak bulunmaktadır” diye konuştu.

SEÇİM BİNALARI DAYANAMAZ

Doğru dürüst temel dahi atmadan, teknik şartnamelere uyumdan uzak, seçim dönemlerinde gece karanlığında inşa edilen binaların; depreme dayanıklı sağlam binalar olması mümkün olmadığını belirten Remzi Kozal, “Böyle bir yapı stoğuyla İstanbul, 7 ve üzerindeki bir depremle karşı karşıya kalırsa, milyonlarca insana mezar bir şehir konumuna gelir. 12 milyon insanın yaşadığı İstanbul’da 10 milyon insanın can güvenliği tehlikededir. Böyle bir vahim durum karşısında sessiz kalmayı bırakın, devlet-vatandaş, bir topyekun seferberlik başlatarak, geceli-gündüzlü, çalışmak zorundayız” dedi.

Nüfus yeni bölgelere kaydırılmalı 

Kozal “Başta hükümetimiz, yetkililer süratle çözüm üretip hayata geçirmeli. İstanbul’da depreme hassas bölgelerdeki yerleşimler süratle kaldırılmalı ve güvenli bölgelere kaydırılmalı. İşin en kritik noktası burası. Bu işlem yapılırken birinci derecede sakıncalı bölgelerdeki nüfus, bir deprem anında İstanbul’a acil yardım sağlayacak şekilde yeni bölgelere yerleştirilmeli” dedi.  
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler