YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 ilde elektirik kesintisi
Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ), Güneydoğu'ya verdiği elektriği yüzde 20 kısıtlaması üzerine Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta zorunlu elektrik kesintileri uygulanmaya başlandı.
10 ilde elektirik kesintisi
14 Aralık 2013 / 08:29 Güncelleme: 14 Aralık 2013 / 08:32

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) doğal gazda yaşanan kriz üzerine özelleştirme sonrasında Güneydoğu'daki 6 ile elektrik sağlayan Dicle EDAŞ'a sattığı elektriği önemli oranda kısma kararı aldı.

Enerji krizi ile birlikte TEİAŞ, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye verdiği elektriği yüzde 20 oranında azaltacağını bildirdi. Bunun üzerine dünden başlamak üzere Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta zorunlu elektrik kesintisi uygulanmaya başlandı.

Zorunlu elektrik kesintileri kırsal kesim ağırlıklı olmak üzere kent merkezlerinde de uygulanacak. Enerji kesintilerin günde kaç saat olacağı ise açıklanmadı. Kış aylarında Güneydoğu'da sıkça yaşanan elektrik kesintilerinin bu yıl daha fazla yaşanması bekleniyor.

Dicle Edaş'tan açıklama

Dicle Elektrik A.Ş. (Dicle EDAŞ) Diyarbakır, Batman, Siirt, Şanlıufra, Mardin ve Şırnak'ta zorunlu elektrik kesintilerinin uygulanacağını açıklamasının ardından akşam saatlerinde ikinci bir açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Bugün şirketimiz adına yapılan elektrik kesintileri ile ilgili açıklamalar yanlış anlaşılmalara yol açtığından yeni bir açıklama yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Bölgemizi kapsayan illerde son günlerde yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle ana alterlerde arıza bakım onarım ihtiyacı artmıştır, bu da enerji dengelenmesi adına kısa süreli elektrik kesintileri yapılma zorunluluğu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca Dicle EDAŞ planlanmış inkıta uygulamamaktadır."

Balıkesir

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. doğalgaz çevrim santrallerindeki enerji düşüklüğü sebebiyle Balıkesir il merkezi ile birlikte birçok ilde enerji dengelemek amacıyla elektrik kesintisine gitti.

Balıkesir şehir merkezinde elektrikler saat 17.00 sıralarında aniden kesilirken tam 1 saat şehir elektriksiz kaldı.

18.00'da ise yeniden elektrik verildi. Elektrik kesintisinin özellikle 10 Aralık itibariyle doğalgaz tüketiminin yaklaşık 200 milyon metreküpe ulaşarak rekor seviyeye çıkmasının ardından bu aşırı tüketimin doğalgaz çevrim santrallerinde enerji üretiminde sıkıntıya yol açtığı, TEİAŞ'ın elektrik iletimi sisteminde sıkıntı tespit ettiği bölgelerdeki yerleşim merkezlerinde 'dengeleme' sağlamak amacıyla bu şekilde kesintiye gittiği öğrenildi.

Balıkesir Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) yetkilileri de kesintinin kendileriyle bir ilgisinin olmadığını, TEİAŞ'ın inisiyatifinde yapılan bir çalışmayla ilgili olduğunu bildirdi.

Sakarya

Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (SEDAŞ) yazılı bir açıklama yaparak dün gerçekleşen elektrik kesintisinin bugün de yapılacağını duyurdu.

SEDAŞ'tan yapılan açıklama şöyle:

"TEİAŞ'tan gelen bilgilendirme doğrultusunda mevsimsel koşullar nedeniyle bugün (Cumartesi) bölgemizde enerji kesintisine gidilecektir. Bu sebeple Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Gebze'de 08.00 - 24.00 saatleri arasında 1 saatlik dönüşümlü olarak zorunlu elektrik kesintileri yapılacaktır."

Bursa

Bursa'da elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılan bakım onarım çalışmaları sebebiyle bazı ilçelerde elektrik kesintisi olması vatandaşları sıkıntıya düşürdü.

UEDAŞ'tan alınan bilgiye göre, bakım onarım çalışmaları çerçevesinde merkez Yıldırım, Nilüfer, Osmangazi ve Mudanya ilçeleri ile Karacabey'de belirli aralıklarla elektrik kesintileri oldu. Elektrik kesintisinden haberi olmayan vatandaşlar, bir süre elektrikten faydalanamazken, çok sayıda esnaf ise kesintiler sebebiyle mağdur olduklarını söyledi. Kış mevsiminde elektrik kesintileri sebebiyle ısıtıcılarını çalıştıramayan vatandaşlar, gündüz saatlerinde yapılan kesintiler yüzünden elektrik dağıtım şirketine tepki gösterdi.

Hakkari

Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) Hakkari İl Müdürlüğü, yarın il genelinde belirli aralıklarla elektrik kesintisi uygulanacağını duyurdu.

VEDAŞ Hakkari İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Ülke genelinde doğalgaz kaynaklı enerji darboğazı olacağından TEİAŞ tarafından 14 Aralık Cumartesi günü 08.00-24.00 saatleri arasında kademeli olarak belirli aralıklarla trafo merkezlerinde Hakkari ili merkezi, köyler ve ilçelerde enerji kesintisi yapılacaktır" denildi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler