YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 milyon dolara satacaktı
Lidyalı prenseslerin tattıği kolyeyi satmak isteyen kişi polis tarafından Küçükçekmece'de ele geçirildi
1 milyon dolara satacaktı
14 Ocak 2010 / 16:48 Güncelleme: 14 Ocak 2010 / 16:49

Küçükçekmece'de, M.Ö. 3. yüzyılda yaşayan Lidyalı prenseslerin taktığı belirtilen 22 ayar 42 gram ağırlığındaki altın kolyeyi 1 milyon dolara satmak isteyen T.Ü., müşteri kılığındaki polis tarafından yakalandı. Kolyenin, Uşak Müzesi'nden çalınan Karun'un hazinesinin en değerli parçası olan Kanatlı Denizatı'yla aynı set içinde olduğu bildirildi.
 

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir tekstil şirketinde danışmanlık yapan T.Ü.'nün tarihi eser özelliği olan kolye satmaya çalıştığı bilgisine ulaştı. Bunun üzerine kendini işadamı diye tanıtan polis, T.Ü'yle iletişime geçti. Önce telefonda daha sonra da yüz yüze görüşen satıcı T.Ü., alıcı kılığındaki polisle eser için 1 milyon dolar fiyatta anlaştı.
 

Eserleri teslim edip parayı almak için Küçükçekmece'deki buluşma yerine gelen T.Ü., kimliğini açıklayan polis tarafından gözaltına alındı. T.Ü'nün yanında getirdiği çantada yapılan aramada 42 gram ağırlığında 22 ayar altın kolye ele geçirildi.
T.Ü., İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusunda kolyenin kendisine ailesinden kaldığını söylediği öğrenildi.

El konulan eserlerin laboratuvarda yapılan incelemede gerçek olduğu tespit edildi. Lidya prenseslerinin taktığı bu kolyenin Uşak Müzesi'nden çalınan Karun'un hazinesinin en değerli parçası olan Kanatlı Denizatı'yla aynı set içinde olduğu bildirildi.
Emniyetteki işlemleri tamamlanan T.Ü., adyiyeye sevk edildi. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler