YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1.Dünya Savaşı'ndan kalma mayın bulundu
1.Dünya Savaşı'ndan kalma mayın bulundu
25 Ekim 2014 02:15
Balıkesir Ayvalık'ta 1. Dünya Savaşı'ndan kalma yarısı dolu olan bir mayın bulundu. Mayın eğer patlasaydı yüzlerce kişi hayatını kaybedebilirdi. Adeta facianın eşiğinden dönüldü.

Balıkçıların bulduğu ve akaryakıt istasyonu yanında günlerce bekleyen 1. Dünya Savaşı'ndan kalma mayının yarısının dolu olduğu öğrenildi.

Ayvalık'ta bir trol teknesinin avlanırken bulduğu ve 1. Dünya Savaşı'ndan kalma olduğu tahmin edilen mayın, Pateriça Mevkii'nde dün güvenli bir şekilde karada imha edildi. Yarıya yakınının dolu olduğu tespit edilen mayının, balıkçılar tarafından çekiçle delinmeye çalışıldığı öğrenildi.

Yüzlerce kişi hayatını kaybedebilirdi

Akaryakıt istasyonu yanında ve okulların karşısında günlerce bekleyen mayının yanlışlıkla patlaması sonucunda Cumhuriyet alanına kadar olan yerde tahribat yaratacağı, yüzlerce kişinin hayatını kaybedebileceği belirlenirken Ayvalık'ın büyük bir tehlikeyi ucuz atlattığı ortaya çıktı.

Ayvalık Çıplak Ada yakınlarında 20 Ekim günü bir trol teknesi tarafından bulunan ve 3 gün balıkhanede eski bir teknede bekletilen mayında uzman ekiplerin yaptığı inceleme, Ayvalık'ın büyük bir tehlikeyi ucuz atlattığını ortaya koydu. Durumu haber alan Sahil Güvenlik 8 koordinesinde ve Ayvalık'ta bulunan Sahil Güvenlik birimlerince kontrol altına alınan mayın, İzmir'den gelen 4 kişilik uzman ekip tarafından 24 Ekim sabahı incelendi.

Patlama 150 metrelik alanı etkiledi

Yapılan inceleme sonrası, mayının yarıya yakın kısmının dolu olduğu anlaşıldı. Çapı yaklaşık 90 cm olan mayın, Pateriça mevkiine götürüldü. Yerleşim yerlerine 1.5 km uzak bir arazide saat 11.00'de güvenli bir şekilde imha edildi.

Yaklaşık 300 kg ağırlığındaki mayının patlama sesi Pateriça ve Ali Bey Adası'nda duyuldu. Patlama sonrası yaklaşık 1.5 metrelik bir çukur oluştu ve 100-150 metrelik alanda patlamanın izleri görüldü.

Akaryakıt istasyonunun yanında üç gün bekletildi

Mayının balıkçılar tarafından çekiçle açılmaya çalışıldığı ve bir hurdacıya satılmak istenirken son anda vazgeçilerek yetkililere bildirildiği öğrenildi. Mayın bulunduktan sonra Akaryakıt istasyonu ve marinanın hemen yanında bulunan balıkhaneye getirilmiş, Sahil Güvenlik tarafından yapılan kontrol sonrası, Emniyet Müdürlüğü Balıkhane içine girişi şerit çekerek engellemişti.

 

HABERTÜRK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler