23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul24 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir31 °C
 • Konya25 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır34 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri27 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep33 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tatile çıkacaklar dikkat!
Tatile çıkacaklar dikkat!
19 Kasım 2009 15:06
Video kameralı ekip araçları, hızdan kaynaklanan bölgelerde seyir halinde denetimlerde bulunacak

İçişleri Bakanlığı tarafından Kurban Bayramı tatilinde trafik kazalarının önüne geçmek için alınacak tedbirlerle ilgili bir genelge yayınlandı.

Valiliklere ve Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderilen genelgede, kara yolu trafiğinin denetiminin helikopterle havadan da yapılacağı bildirildi.

Genelgeye göre, arife ve bayram günlerinde vatandaşların yoğun olarak ziyaretlerde bulunacakları şehitlik ve mezarlıklar civarında trafik düzenine yönelik tedbirler artırılacak, kurbanlık satış noktalarında gerekli önlemler alınacak.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın imzasıyla yayınlanan genelgede, alınan önlemler sayesinde bayram tatillerinde yaşanan trafik kazaları ile ölüm ve yaralanmalarda azalma olduğu belirtildi. Tatil süresince trafik polisleri, şehir içi ve bölge trafik kuruluşlarının büro hizmetlerinde görevli personel ile takviye edileceği, her 30 kilometreye bir ekip düşecek şekilde görevlendirme yapıldığı kaydedildi.

26 ve 30 Kasım'da kara yolu trafiğini denetim altına almak, hatalı davranışları görülen yol kullanıcılarını trafik denetim ekiplerine bildirmek ve kara yolu üzerinde gereken tedbirleri aldırmak üzere Ankara-Eskişehir (Sivrihisar)-Afyonkarahisar, Ankara (Şereflikoçhisar)-Konya (Kulu)-Aksaray ve Ankara (Kızılcahamam)-Bolu güzergahlarında merkezden görevlendirilen rütbeli personel tarafından havadan helikopter ile izleme ve denetleme yapılacak.

TRAFİK PERSONELİNE BAŞKA GÖREV VERİLMEYECEK

Genelgede, trafik personelinin maç, konser, toplantı gibi programlarda güvenlik nedeniyle görevlendirilmeyeceği belirtilerek, gerektiğinde bu gibi etkinliklerde sadece trafiğin tanzim ve denetimi amacıyla görevlendirme yapılacağı ifade edildi. Bayram tatili süresince şehir içi ve şehirlerarası kara yollarında görevlendirilen motorize trafik ekiplerinde akaryakıt kısıtlamasına da gidilmeyecek.

Terminallere giriş ve çıkış yapan bütün otobüslerin takografları, şoförünün alkol durumu, taşımacılık yetki belgeleri (korsan taşımacılık yapıp yapmadıkları), zorunlu mali mesuliyet ve zorunlu ferdi kaza koltuk sigortaları, şoförlerin sürücü belgeleri ve ceza puanları ile aracın fenni muayene durumu titizlikle kontrol edilecek, arıza ve eksikliklerin tespiti halinde gerekli yasal işlemler yapılacak. Ayrıca, kara yolu güzergahlarında da otobüs ve minibüsler üzerindeki denetimlere ağırlık verilecek.

Aşırı hız, alkollü araç kullanımı, hatalı sollama, yakın takip, şerit ihlali, çalışma süresi ihlali gibi trafik kazalarının oluşumunda büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecek. Özellikle gün batımı ve sabaha karşı yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler durdurularak, araçlarından inmeleri ve gerekiyorsa güzergah üzerindeki trafik kuruluşları da dahil olmak üzere, müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacak.

Video kamera radarlı ekip araçları, özellikle hızdan kaynaklı kazaların yoğunlaştığı bölgelerde seyir halinde bulunacaklar ve başta hız ihlalleri olmak üzere hatalı sollama, yakın takip, kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri kullanımı ve sürücülerin araç kullanırken cep telefonu kullanımı gibi denetim konularına ağırlık verilecek.

Yol kullanıcıları üzerindeki algılanan yakalanma riskini artırmak amacıyla trafik denetim hizmetlerinde görevli personelin en az yüzde 10'u sivil ihbarlı denetimlerde görevlendirilecek. Bu personel, kazaların neden ve sonuçlarında etkin olan hatalı solama, yakın takip, kırmızı ışık ihlali, sürücülerin araç kullanırken cep telefonu kullanımı ve emniyet kemerini takmama gibi kural ihlallerinin tespitini yaparak güzergah üzerindeki çevirme ekiplerine bildirecek ve bu ekiplerce de gerekli cezai işlemler uygulanacak. Ayrıca, bu denetim şekli ulusal ve yerel basın yayın kuruluşları aracılığıyla yol kullanıcılarına duyurulacak.

POLEMİK VE TARTIŞMALARA GİRİLMEYECEK

Genelgede, trafik polislerinin kılık ve kıyafetleri ile ekip otolarının temiz, düzenli ve bakımlı olmasına özen gösterilmesi, sürücülere hitap ederken saygılı ve kararlı olunması ve halkla ilişkileri zedeleyen polemik ve tartışmalara girilmemesi istendi.

Kara yollarında trafik akımını olumsuz yönde etkileyecek şekilde kar yağışı, buzlanma veya sis olması halinde veya iki yönlü trafiğin kullanıldığı kara yollarında, bayram tatilinin başlangıç ve bitiş günlerinde ve trafik yoğunluğunun önemli oranlarda arttığı tespit edilen yol kesimlerinde, gerek görülmesi halinde ağır tonajlı araçların (tır, kamyon, tanker gibi) uygun yerlerde kısa süreler ile trafik akışı normale dönünceye kadar bekletilmesi, ayrıca, trafikteki tüm araçların mutlak suretle zincir takarak yolu devam etmeleri sağlanacak.

Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen hava, yol ve trafik durumları hakkında basın ve yayın organlarına ivedilikle bilgi verilecek, vatandaşların zamanında uyarılması ve tedbirli olmaları sağlanacak. Ayrıca, 155 ve 156 telefon hatlarını arayan vatandaşlara gerekli bilgilendirme ve yardım yapılacak.

İlin yol ve güzergah durumuna göre yeteri kadar çekme ve kurtarma aracı varsa kamu kurum ve kuruluşlarından, yoksa ya da yeterli değilse kiralanmak suretiyle temin edilecek. Tatil süresince önem arz eden yol kesimlerinde ve Bölge Trafik Denetleme İstasyon amirliklerinde her an müdahaleye hazır bekletilecek.

Şehir içi araç ve yaya trafik yoğunluğunun artacağı düşünülen 26 Kasım'da, önemli kavşaklarda, çarşı merkezleri ile büyük alışveriş merkezleri civarında gerekli trafik tedbirleri planlanarak uygulanacak. Ayrıca, arife ve bayram günlerinde vatandaşların yoğun olarak ziyaretlerde bulunacakları şehitlik ve mezarlıklar civarında da trafik düzenini sağlamaya yönelik gerekli tedbirler alınacak.

Bayram öncesinde kurbanlık hayvanların yoğun bir şekilde il ve ilçeler arasında sevkleri gerçekleşeceğinden, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri personelinin ve veteriner hekimlerin yapacakları denetim ve kontrollerde, talepleri halinde kendilerine yardımcı olunacak.
 

Kategorisindeki Diğer Haberler